Kémia! Önmagában azokból a nevekből, hogy alfa-D-glükóz meg béta-D-glükóz ki lehet következtetni a glikozidos hidroxilcsoportjának helyzetét (ekvatoriàlis vagy axiális), vagy önmagában ezek az előtagok nem adnak elegendő információt hozzá?
Kezdek megkeveredni picit úgy érzem. A könyv amelyből tanulok szaggatott vonallal jelzi a molekukasík alatti ligandumokat, folytonossal a fölöttieket, szöggfelezőbe húzza az ekvatoriálisakat, függőlegesen az axiális ligandumokat.
A meghatározása szerint az L sorozathoz azok tartoznak ahol az 5.szénatomon levő hidroximetil-csoport a molekulasík alatt a D sorozathoz pedig azok amelyekben ez felett van. A béta és alfa sorozatok pedig azt jelentik hogy a hidroximetil-csoportokkal azonos térfélen vannak e a glikozidos hidroxilcsopprtok.(azonos=béta ellenkező=alfa)
A maltóznál ötlött fel bennem hogy ott a glikozidkötés az axiális állású glikozidos hidroxilcsoportból jön létre alfa-D-glükózokból, de eddig úgy hittem hogy az a név hogy alda-D-glükóz olyan konfigurációt jelöl csak ahol a hidroximetilcsoport molekulasík feletti, a glikozidos h.csoport pedig ez alatti. De honnan kéne tudnom hogy axiàlisban van a megszokott ekvatoriális helyett?
Nehezen értelmezhető a kérdés. A "megszokott" az a D konfiguráció, a középiskolai biokémiában nem is fogsz hallani L konfigurációról (egyébként ezek csak a biokémiában használatos régies elnevezése az optikai izomereknek amikről szerves kémiában hallhattál). Szerintem ezt keverhetted össze a másik rendszerrel.
Egyébként csak meg kell jegyezni hogy a maltóz két alfa-D-glükóz molekulából jön létre, illetve a többi dimernek is meg kell jegyezni a monomerjeit. Ezt máshogyan nem lehet tudni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!