András azt állítja, hogy az összes pingponglabdájának száma 6-tal osztva 2 maradékot, 15-tel osztva pedig 1 maradékot ad. Hogyan bizonyíthatom be, hogy András állítása hamis?


2020. dec. 13. 13:44
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha 6-tal osztva kettő maradékot ad, akkor 3-mal osztva is 2 maradékot kell, hogy adjon, erre kell felépíteni a gondolatmenetet.

6*x + 2 = 15*y + 1

6*x - 15*y = -1

3*(x-5*y) = -1

Látható, hogy a bal oldal osztható 3-mal, a -1 pedig nem, tehát András állítása hamis.

2020. dec. 13. 13:59
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha 6-tal osztva 2 maradékot ad, akkor a labdák száma 6k+2 alakú, ahol k nemnegatív egész. Ha 15-tel oszva 1 maradékot ad, akkor 15*l+1 alakú, ahol l nemnegatív egész.

Nyilván ugyanaz a két szám, tehát ezek egyenlőek:


6k+2 = 15l+1, rendezés után

1 = 15l-6k


A jobb oldal biztosan osztható 3-mal, az 1 meg nem, tehát biztosan nem lesz olyan megoldása az egyenletnek, hogy k;l egyszerre nemnegatív egészek.


Például így.

2020. dec. 13. 14:00
 3/6 anonim ***** válasza:

Másik gondolatmenettel;

tegyük fel, hogy x labda van, ekkor az első feltétel szerint az x-2 osztható lesz 6-tal, az x-1 pedig 15-tel lesz osztható. Viszont ha egy szám osztható 6-tal, akkor osztható 3-mal is, ugyanígy a 15-tel való oszthatóság esetén, tehát x-1 és x-2 is osztható 3-mal. Az x-1 és az x-2 számok szomszédosak (különbségük 1), így nyilván egyszerre nem lehet mindkettő osztható 3-mal, tehát a kiindulási adatok nem igazak.

2020. dec. 13. 17:12
 4/6 zozo256 válasza:
Könnyű látni, ha valami 15-tel osztva 1-et ad maradékul, az 6-tal osztva 1-et vagy 4-et fog adni maradékul.
2020. dec. 16. 02:08
 5/6 anonim ***** válasza:
És azt miből könnyű látni?
2020. dec. 16. 02:21
 6/6 zozo256 válasza:
Ha páros számű többszöröse a 15-nek valami akkor az 6-tal is osztható, így ott az eggyel angyobb szám 1-et fog adni maradékul 6-tal osztva, a páratlan 15 többszörös az meg 3-at maradékul 6-tal osztva, így az eggyel nagyobb pedig 4-et fog.
2020. dec. 16. 12:49