Miért nem jön ki a megoldás??


Oldjuk meg az egyenletet az egész számok halmazán!


14x-5y=19


Ha kifejezem x-et akkor ez jön ki.

X=(19+5y)/14


Azt tudjuk hogy ez egyenlő 1+(5+5y)/14


Amiből tudjuk hogy 5+5y 14-nek valahány többszörösével egyenlő.

Tehát 5+5y=14s

5y=14s-5

Y=14s/5-1 ami nem teljesül minden egész szám esetében.



Ha viszont y-t fejezem ki először.

Y=(14x-19)/5

Y=2x-3+(4x-4)/5

Tehát 4x-4 5-nek valahány többszöröse.

Ezért 4x-4=5s

4x=5s+4

X=5/4s+1 ami szinten nem minden S=egész szám esetében lesz egész szám.


2020. dec. 3. 15:14
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Ki mondta, hogy minden S-re teljesülnie kell?
2020. dec. 3. 15:29
 2/6 A kérdező kommentje:

Nem minden S-re.

Úgy értem hogy olyan megoldás kellene ahol nem olyan módon kapom x és y értékét hogy S tört szám lesz.


Hanem egész szám.

2020. dec. 3. 15:34
 3/6 A kérdező kommentje:

Tehát X=5/14s pl. Ez nem jó.


Hanem ilyen formában X=7s például.

2020. dec. 3. 15:35
 4/6 A kérdező kommentje:

Amúgy a megoldás X=5S+1

Y=14S-1



De akkor az egyenlet szerint miért X=5/4S+1

Y=14/5S-1


?????

2020. dec. 3. 15:42
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

"Tehát X=5/14s pl. Ez nem jó"


Dehogynem jó. Ez azt jelenti, hogy mivel érthető okokból az 5 nem osztható a 14-gyel, ezért a tört értéke csak úgy lehet egész, hogyha s osztható 14-gyel. Tehát s valami 14*k alakú szám, ahol k egész, ekkor lesz x és y értéke is egész.


Kicsit máshogy szokás megoldani az ilyen feladatokat. Az s behozása teljesen felesleges;


x=1+(5+5y)/14, idáig jó. Ezután kiemelünk 5-öt:


x = 1+5*(1+y)/14, ebből pedig már kiolvasható, hogy y=13+14*k alakú, ahol k tetszőleges egész (elvégre a 14 még mindig nem osztója az 5-nek), ekkor


x = 1+5*(1+13+14*k)/14 = 1+5*(1+k) = 6+5k.


Tehát az egyenlet megoldáshalmaza (az egész számok halmazán):


(x ; y) = (6+5k ; 13+14*k), ahol k tetszőleges egész.


Ellenőrzés:


14*(6+5k)-5(13+14*k) = 84+70k-65-70k=19, tehát jól számoltunk.

2020. dec. 3. 15:56
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a magyarázatot. Sokat segitett, már ertheto :)
2020. dec. 3. 16:11