1. Egy 1200 menetes tekercs belsejében 0,02 s alatt nő a mágneses fluxus 0,03 Wb értékről 0,08 Wb értékre. Mekkora feszültség indukálódik a tekercs kivezetései között?
2. Tekercs belsejében 0,1 s alatt 0-ra csökken a mágneses indukció, miközben 12 V feszültség indukálódik a kivezetései között. A tekercs 600 menetes, a keresztmetszete 20 cm2. Mekkora volt az indukció a tekercsben a jelenség kezdetekor?
2020. dec. 2. 09:28
1/1 anonim válasza:
1. Ui=N·ΔΦ/Δt=1200·(0,08–0,03)/0,02=3000 V
2. ΔΦ= ΔB·A, így: Ui=N·ΔB·A/Δt
Innen: ΔB=(Ui·Δt)/(N·A)
A=20 cm²=0,002 m²
ΔB=(12·0,1)/(600·0,002)=1 Vs/m²
ΔB=Bk–Bv
A jelenség végén az indukció Bv=0, így az indukció a tekercsben a jelenség kezdetekor Bk=ΔB=1 Vs/m²