Mekkora szöget zár be egy szabályos tetraéder magassága egy éllel?

Ill. Egy gúlának az alapja szabályos háromszög, oldallapjai egyenlőszárú ,egybevágó háromszögek,melyek területe az alap területének kétharmadaszorosa. Mekkora az oldallapnak az alaplappal bezárt szöge?

2020. nov. 30. 21:17
 1/3 anonymousreview60 ***** válasza:
100%

1. A tetraédert 4 db, egyenlő oldalú háromszög határolja, amik oldalhossza "a". Az alapon lévő csúcsok: A, B, C, a tetraéder nem ABC síkon levő csúcsa D. A tetraéder magassága az ABC háromszög S súlypontja felett van: S = (A+B+C)/3

2. A magasságvonal a DS szakasz. A keresett szög: arccos(DS/DA) = arccos(DS/DB) = arccos(DS/DC)

3. D = S + h·[0;0;1] = [Sx; Sy; h], ahol négyzetgyök((Dx-Ax)²+(Dy-Ay)²+h²) = a

4. h-t visszahelyettesíted 2-be.

2020. nov. 30. 23:39
 2/3 anonim ***** válasza:

1) A magasság azokra az élekre, amelyekkel nincs közös pontja, merőleges.


Legyen alfa az a szög, amit a magasság a vele közös ponttal rendelkező éllel bezár. Ha az él hossza 1, akkor a szabályos háromszög magasságának 2/3 rész sqrt(3)/3, így

sin(alfa)=sqrt(3)/3 => alfa=35,26°

2020. dec. 1. 11:47
 3/3 anonim ***** válasza:

2) Legyen az alaplap éle 1, ekkor az alaplap területe sqrt(3)/4.

Az oldallap területe: ma/2=sqrt(3)/2, így ma=sqrt(3). Az alaplap magasságának harmada sqrt(3)/6. A keresett szög béta, ekkor

cos(béta)=1/6 => béta=80,41°.

2020. dec. 1. 11:52