Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki segitseen pls..elemezni...

Valaki segitseen pls..elemezni kell a szavakat,ugy hogy pl osszeolvadas, irasban jelolt...? Ezt, ezzel, diot, samanok, higgye, menjen, soforok, rontgen szalag, szolobe, kellene

Figyelt kérdés
Tanulas, sos
2020. nov. 22. 11:54
 1/2 anonim ***** válasza:

Mindig mondd ki a szót, amit elemzel.



Mássalhangzó hasonulások:


Képzés helye szerinti részleges hasonulás:

Ha kimondáskor egy betű megváltozik úgy, hogy a mellette levő helyéhez hasonlóan akarjuk ejteni, de nem változik teljesen ugyanazzá! Pl: színpad. Ezt "szímpadnak" ejtjük, az n hang a p miatt a szájpadlásról az ajkakhoz kerül, mert a p hang is az ajkaknál van, próbáld csak ki. Sose lesz belőle szippad, szóval csak részleges hasonulás.


Zöngésség szerinti részleges hasonulás:

Kimondáskor egy betű megváltozik a mellette levő hatására zöngés szerint, pl. fűzfa. Ebből lesz "fűszfa", a z hangból lesz sz hang. A "z" hang zöngés, ha kimondod és a torkodra teszed az ujjad, érzed. Az "f" zöngétlen, ezt nem érzed, és a "z" hang az "f" mellett ugyancsak zöngétlen akar lenni, ezért lesz belőle "sz" hang. Viszont sohasem fűffa, ezért nem teljes hasonulás.


Teljes hasonulások:


Írásban jelöl teljes hasonulás:

Gyakran előfordul, ha leírunk egy szót, és ahhoz toldalékot teszünk, pl. étel+vel (-val, -vel toldalék, Kivel? Mivel?) Ebből lesz "étellel". Vagyis a -vel toldalék v hangja teljesen ugyanolyanná válik, mint az étel szó vége, vagyis az l hang. Tehát a "l+v" helyett lesz "ll". Ezt írásban is így írjuk, hogy étellel, ezért írásban jelölt, és teljesen ugyanolyan hang lesz belőle, ezért teljes hasonulás.


Írásban jelöletlen teljes hasonulás:

Ezt nem írjuk le, csak mondjuk. Ez is toldalékolásnál szokott előfordulni, pl. anya+ja (-ja, -je toldalék, Kije? Mije?) Ebből lesz "anyja". Ezt így ejtjük: "annya", vagyis kimondáskor a j teljesen olyan lesz, mint a ny hang. ny+j--->nny

Emiatt teljes hasonulás, és mivel írásban nem így írjuk, ezért írásban jelöletlen.


Összeolvadás:

Azt jelenti, hogy két hang egymás mellett megváltozik, de most egyik se akar a másikhoz hasonló lenni, vagy épp mindkettő akar, és egy gyerek születik, egy harmadik, teljesen más hang! Pl. légyszi, ez a szó kimonva: "lécci". Tehát a gy+sz hangból egy harmadik "cc" hosszú c hang lett.


Rövidülés: ha egy hosszú hang megrövidül. Pl. otthon. Ezt így ejtjük: "othon"


Kiesés: nem szabad összekeverni az előzővel, itt konkrétan kiesik egy hang, eltűnik, meghal. Pl. kapd be. Így ejtjük: "kabbe" A d hang eltűnt.


Nyúlás: egy hang megnyúlik, ha kimondod. pl. kisebb, ezt így ejtjük: "kissebb", emlékszem, hogy kiskoromban sokszor rosszul is írtuk emiatt.

2020. nov. 22. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Kosziiiii
2020. nov. 22. 23:01

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!