150 cm³ térfogatú, 0,2 mol/dm³ koncentrációjú sódavat 1,34 gramm kalcium- és magnézium-karbonát keverékével ragáltatva az oldat kémhatása semleges lesz. Hány gramm kalcium-karbonátot tartalmazott a keverék?


Kérlek vezessétek le

Köszönöm szépen



2020. nov. 9. 10:58
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia!


150 cm3 az= 0,15 dm3.

0,15 dm3 sósavban (0,15*0,2) 0,03 mol HCl van.


Legyen az 1,34 g keverékben:

X g CaCO3

és

1,34-X g MgCO3


A moláris tömegek:

M(CaCO3)= 100 g/mol

M(MgCO3)= 84 g/mol


Ezek alapján X g CaCO3 az X/100 mol.

1,34-X g MgCO3 az 1,34-X/84 mol.


A lejátszodó reakcióegyenletek:

CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + CO2 + H2O

MgCO3 + 2HCl = MgCl2 + CO2 + H2O


Az egyenletek alapján elmondható, hogy a CaCO3-nak és a MgCO3-nak is az 1 molja 2 mol HCl-al reagál.


Tehát:

X/100 mol CaCO3, az 2x/100 mol HCl-al reagál.

1,34-X/84 mol MgCO3, az 2(1,34-x)/84 mol HCl-al reagál.


Mivel a keletkezett oldat semleges, így a 1,34 g keveréknek olyan összetételűnek kell lennie, hogy pontosan elreagáljon 0,03 mol HCl-al.


Mindezek alapján felírható a következő egyenlet:


2X/100 + 2(1,34-X)/84 = 0,03


Az egyenlet bal oldalán az látható, hogy a keverék alkotói hány mol HCl-al reagálnak, a jobb oldalon pedig maga a 0,03 mol HCl van.


Az egyenlet megoldása:

X= 0,5


0,5 g CaCO3-t tartalmazott a keverék.

2020. nov. 11. 18:56