Valaki a Pál utcai fiúk tartalmát letudná írni pár mondatban?
Ezek a fiúk Budapesten a VIII. kerületben a Pál utcai grundon gyűltek össze, a Pál utca és a Mária utca sarkán volt egy üres telek, az volt az a grund, ahol iskola után összejöttek délutánonként.
Két csapatra osztották magukat, akik szemben álltak egymással, voltak a vörös ingesek,(ők nyolcan voltak), a vezérük Áts Feri volt, a másik csapat volt a Pál utcai fiúk, vezérük Boka János volt. Boka János Boka határozott jellem, kiáll az igazság mellett. Az áruló köztük Geréb Dezső, aki el akarja árulni a Pál utcaiakat a vörös ingeseknek. A Pál utcaiakhoz tartozott Nemecsek Ernő, a regény főszereplője, akinek mindig – megalázásképpen – kisbetűvel írták le a nevét.
Szerepel még benne Rácz tanár úr.
A főszereplő: Nemecsek Ernő
Vézna testalkatú, szőke, kis növésű fiú, aki bátrabb a látszatnál. Alázatos, udvarias, érzékeny. Hektor (a Janó kutyája) mellett ő az egyedüli közlegény a Pál utcai fiúknál. Társai mindig megszégyenítették. A Rákos utcában lakott. Vizes, penészes házban, tüdőbeteg is lett. (Abban az időben, amikor a regény játszódik, még nem voltak antibiotikumok, nem tudták még meggyógyítani ezt a betegséget. az 1900-as évek elején, amikor Molnár Ferenc a könyvet megírta.)
„Se nem osztott, se nem szorzott, senki se törődött vele. Jelentéktelen kis sovány fiú volt, gyönge gyerek.”
A saját társai egy gittegyleti közgyűlésen igaztalanul gyávának és árulónak tartják, nevét pedig megszégyenítésül csupa kisbetűvel írják le a közgyűlési jegyzőkönyvbe. Társai nem értették meg, félreszorították és megszégyenítették. A grundért vívott „csatát” Nemecsek Ernő – a legkisebb és leggyengébb a fiúk közt – dönti el, hőssé válik.
(A vörös ingesek einstandot hajtottak végre, amit azt jelenti: hogy valaki az erősebb jogán elveszi a másét. Itt egy üveggolyót vettek el Nemecsektől.) (Másik kifejezés a könyvben az gittegylet. A fiúk egy gittet – ezzel rögzítik az ablaküveget, ők meg kikaparták, és elkezdték rágni, hogy ne száradjon ki – azóta azt a kifejezést, hogy gittegylet a teljesen felesleges dolgokra mondják.)
Boka kiáltványt függesztett ki a grundra a közelgő háborúról, és a fiúk lelkesedve várták a parancsnokot. János mindent elmondott, valamennyien felesküdtek a csapatra. Az elnök elmondta a haditervet, és azt is, hogy Nemecsek lett a hadsegédje. Ez ellen a gittegylet tiltakozott, de Bokát nem érdekelte az egylet. A kis Nemecsek azonban – aki már nagyon beteg volt és minduntalan köhögésrohamok törtek rá – nem akarta, hogy Boka is megvesse, hát elmondta, hogy miért is tartják őt gyávának. János megígérte, hogy a háború után tisztázza Nemecseket. Bár a kis közlegény szomorú volt, hogy az ő becsületének ügyét elnapolták, engedelmesen teljesítette a tábornok utasításait. Megérkezett Geréb, és könyörgött Bokának, hogy fogadják vissza, de a Pál utcaiak vezetője nem engedte vissza a fiút, aki sírva elment.
A kis Nemecsek a történet végén tüdőbajban meghal, és nagyon megható, ahogy a vörös ingesek is elmennek hozzá, amikor haldoklik, és a bocsánatát kérik. A regény végén Nemecsek alakja felmagasztosul.
Most is megvan a Füvészkert,ahol a regény játszódik, egyszer menj el oda, ha pesti vagy, persze akkor egy üres telek volt, mindenféle farakással, itt jöttek össze iskola után a fiúk. Szobrot is állítottak Nemecsek emlékére, illetve a Pál utcai fiúk emlékére.
Ha nem tudod elolvasni, pedig olvasva sokkal jobb, legalább a filmet nézd meg, amit a regényből készítettek:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!