Melyik ez a négyjegyű szám?


Az abcd (abszolút értéke) tízes számrendszerbeli négyjegyű számról tudjuk, hogy

abc (abszolút értéke) + ab (abszolút értéke) + a = 219

a + b + c + d = 25

Melyik ez a négyjegyű szám?

8.-os vagyok, ha lehet akkor ilyen szinten kéne elmagyarázni. Nagyon köszönöm! :)



2020. okt. 19. 22:34
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Az nem abszolút érték, hanem a felülvonás jelöli, hogy egy négyjegyű számról van szó (máskülönben az abcd-t szorzatként is értelmezhetnénk).


A tanultak alapján fel tudod írni az össeget:


100*a+10*b+c + 10*a+b + a = 219, ahol a;b;c egyjegyű számok, de a=/=0. Itt összevonhatunk:


111*a+11*b+c = 219


Szembetűnik, hogy a értéke nem lehet 2-nél nagyobb, így a=1, ekkor


111+11*b+c = 219, kivonunk 111-et:

11*b+c = 108


Mivel c értéke 0-tól 9-ig mehet, ezért 11*b értéke 99 és 108 közötti lehet. Ebben a számtartományban csak egy 11-gyel osztható van, a 99, így c=9 és b=9.


Tehát az eredeti szám 199d alakú. Mivel a számjegyek összege 25, ezért d=6, tehát az 1996 a keresett szám. Más megoldás nincs.

2020. okt. 20. 01:01