Mekkora az ecetsav disszociációfoka abban az oldatban, amelynek 1 cm³-ében 5,94×10^19 db savmolekula és 1,2×10^18 db ion van?


Kérlek írjatok levezetést is

Nagyon köszi



2020. okt. 9. 15:55
 1/5 anonim ***** válasza:

1,2E18/0,001 mol/dm3 az összes ion koncentrációja: az oxóniumion- és acetátion koncentrációinak összege. Mivel mindkettő ugyanannyi, ezért ezeknek koncentrációja egyenként x=6E17/0,001 mol/dm3, számológép kiköpi.

A savmolekula koncentrációja pedig c=5,94E19/0,001 M (mol/dm3).

A disszociációfok pedig alfa=x/c, kiszámolható.

2020. okt. 9. 16:27
 2/5 anonim ***** válasza:

"...és 1,2×10^18 db ion van?"

Milyen ion, mert ez így nem egyértelmű? Lehet savmaradék ion meg hidroxónium ion.

Valami középiskolai szutyok feledat lehet ez...

Amúgy a dissz fokhoz nem kell a koncentráció, definíciószerűen:

alfa = disszociált molekulák száma / össz molekulák száma

Így alfa értéke 0 - 1 között értelmezett.

2020. okt. 9. 17:37
 3/5 A kérdező kommentje:
Ennyit adott meg a feladat viszont ahogyan én ez alapján számoltam 0,60, de az eredményben a disszociációfok 1
2020. okt. 9. 20:07
 4/5 anonim ***** válasza:

Akkor számoljunk :D

x=6E20 M

c=5,94E22 M

alfa=x/c=6E20/5,94E22=1E-2= kb. 0,01, tehát kb. 1%

2020. okt. 9. 20:38
 5/5 anonim ***** válasza:

"Milyen ion, mert ez így nem egyértelmű?" Bármilyen ion.

"Lehet savmaradék ion meg hidroxónium ion." Valóban. Szerencsére tudjuk, hogy mindkettőből ugyanannyi van, így osszuk el kettővel, és kész is :D

"Valami középiskolai szutyok feledat lehet ez..." Mindegyik az, ami ide kikerül :D

2020. okt. 9. 20:47