pl van ez az egyenlet y''-y'+y=x, x helyett 0-t írok és megcsinálom a homogén egyenlet általános megoldását.eztán kéne egy partikuláris megoldás, hogy találok ilyet?2020. okt. 3. 22:38
1/9 anonim válasza:
Ja az elég random. Azt ránézésre kell, vagy megsejteni.
2/9 anonim válasza:
Mmint az inhomogénre ha észreveszed h jéé az Y az megoldás, majd megoldod a homogént (Z) akkor a kettő lineáris kombinációja az általános megoldás.
3/9 anonim válasza:
De erre pl fogalmam sincs mi a partikuláris megoldás, sorry.
5/9 anonim válasza:
Könnyen észrevehető, hogy az y=x+1 (sőt, a(x+1) bármilyen 0-tól különböző valós "a"-ra) egy megoldás.
7/9 A kérdező kommentje:
és egy ilyen typusú egyenletet általánosan hogy oldanátok meg?
2020. okt. 4. 16:44
8/9 anonim válasza:
Próbafüggvény módszerről vagy a konstans variáció módszerről még nem hallottál?
Próbafüggvény módszer esetében a gerjesztés alakjában keressük a partikuláris megoldást. Az jelen esetben y=Ax+B
Ezt visszahelyettesíted:
0-A+Ax+B=x
Ax+(B-A)=x(+0)
Innen A=1
B-A=0
B-1=0
B=1
A partikuláris megoldás tehát y=x+1
Az 5-ös pedig hülyeséget írt, a*(x+1) nem megoldás.
9/9 anonim válasza:
#5 vagyok. Íjj...igen, tényleg hülyeség az a(x+1), benéztem.