Mit jelent a partikuláris megoldás diff egyenletknél?

pl van ez az egyenlet y''-y'+y=x, x helyett 0-t írok és megcsinálom a homogén egyenlet általános megoldását.eztán kéne egy partikuláris megoldás, hogy találok ilyet?

2020. okt. 3. 22:38
 1/9 anonim ***** válasza:
11%
Ja az elég random. Azt ránézésre kell, vagy megsejteni.
2020. okt. 3. 23:40
 2/9 anonim ***** válasza:
15%
Mmint az inhomogénre ha észreveszed h jéé az Y az megoldás, majd megoldod a homogént (Z) akkor a kettő lineáris kombinációja az általános megoldás.
2020. okt. 3. 23:41
 3/9 anonim ***** válasza:
15%
De erre pl fogalmam sincs mi a partikuláris megoldás, sorry.
2020. okt. 3. 23:43
 4/9 anonim ***** válasza:
74%

Ezt néz meg:

[link]

2020. okt. 4. 08:35
 5/9 anonim ***** válasza:
28%
Könnyen észrevehető, hogy az y=x+1 (sőt, a(x+1) bármilyen 0-tól különböző valós "a"-ra) egy megoldás.
2020. okt. 4. 08:49
 6/9 anonim ***** válasza:
74%
Igen
2020. okt. 4. 11:20
 7/9 A kérdező kommentje:
és egy ilyen typusú egyenletet általánosan hogy oldanátok meg?
2020. okt. 4. 16:44
 8/9 anonim ***** válasza:
77%

Próbafüggvény módszerről vagy a konstans variáció módszerről még nem hallottál?


Próbafüggvény módszer esetében a gerjesztés alakjában keressük a partikuláris megoldást. Az jelen esetben y=Ax+B


Ezt visszahelyettesíted:


0-A+Ax+B=x


Ax+(B-A)=x(+0)


Innen A=1

B-A=0

B-1=0

B=1


A partikuláris megoldás tehát y=x+1


Az 5-ös pedig hülyeséget írt, a*(x+1) nem megoldás.

2020. okt. 4. 16:57
 9/9 anonim ***** válasza:
#5 vagyok. Íjj...igen, tényleg hülyeség az a(x+1), benéztem.
2020. okt. 4. 17:46