Hány g foszfor-pentoxidot kell adni 250,0 cm3 5,00 tömeg%-os foszforsav-oldathoz, hogy az oldat koncentrációja 7,50 tömeg%-ra növekedjen?


2020. szept. 23. 16:14
 1/1 anonim ***** válasza:

A foszfor(V)-oxid a középiskolai helytelen tanítással ellentétben nem P2O5, hanem mint molekulavegyület diszkrét molekuláinak összetétele P4O10.

P4O10 + 6 H2O = 4 H3PO4

Kell az 5,00 tömeg%-os foszforsav-oldat sűrűség adata, amit a függvénytáblázatból is ki tudsz keresni, már ha használják ezt még a szutyokká vált középiskolákban: 1,025 g/cm3.

A 250,0 cm3 5,00 tömeg%-os foszforsav-oldat tömege 250,0 cm3 ∙ 1,025 g/cm3 = 256,25 g, amiből a foszforsav tömege 0,05 ∙ 256,25 g = 12,81 g.

Legyen x mol a hozzáadott foszfor(V)-oxid anyagmennyisége ez x mol ∙ 283,88 g/mol = 283,88x g-mal növeli az oldat tömegét és 4x mol azaz 4x mol ∙ 98 g/mol = 392x g foszforsavat termel. A foszforsav tömegtörtjére fölírható:

0,075 = (12,81 + 392x) / (256,25 + 283,88x)

x = 0,0173 mol azaz 0,0173 mol ∙ 283,88 g/mol = 4,91 g P4O10 kell.

2020. szept. 24. 18:57