Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Úgy éreztem, sikerül elérni a...

Úgy éreztem, sikerül elérni a célomat. Úgy éreztem, sikerülni fog elérni a célomat. Ezek ugye végződhetnek egyaránt negatívan és pozitívan is? (sikerült/nem sikerült)

Figyelt kérdés

Ha így mondom:


Éreztem, hogy sikerül elérni a célomat.

Éreztem, hogy sikerülni fog elérni a célomat.

Itt mindkettő pozitív (sikerült elérni)


Illetve még valami:

Éreztem, hogy sikerül elérni a célomat. - ez vonatkozhat ugye későbbi időre is (majd valamikor később sikerült, de már lezárult)?

Éreztem, hogy sikerülni fog - ez egyértelműen egy későbbi időre vonatkozik


2020. szept. 11. 08:52
 1/2 BringaManó ***** válasza:

főkérdés: igen


al"kérdés" 1: igen

(ennek ellenére poénból lehet rendhagyóan úgy használni, hogy aztán mégsem éred el a célt... de ez valóban szokatlan: ha ilyet csinálsz, abban épp az a csattanó, hogy szokatlanul végződik (a humor lényege a meglepetés, ugye).

illetve még az is benne van, hogy ha így meséled a sztorit, azzal érzékeltetheted azt az érzelmi állapotot, hogy akkor te éppen nagyon biztos voltál benne, hogy sikerül. persze ilyen utólagos, múlt időben történő elbeszélés esetében "nem szabályos" (értsd: nem szokványos) eszköz, hogy ilyen megtévesztő megfogalmazással érzékelteted ezt (mert erre pont az "úgy éreztem" volan való), de hát ettől még meg lehet hekkelni a nyelvet, néha, poénból :-)


alkérdés 2: igen, de nem értem a különbséget: a magyarban nincs igazán jövő idő, hanem azt is jelennel (plusz esetleg kiegészítő izékkel: fog/majd) fejezzük ki. maga a szitu pedig olyan, hogy ha valamiről "érzed, hogy sikerül (vagy nem sikerül)", az mindenképpen valami jövő időre utal (különben már tudnád, hogy sikerült (vagy nem sikerült).

ha ezt a két dolgot összerakom, akkor az jön ki (nálam legalábbis), hogy egyik példádban sincs különbség a (formailag) jelen idejű, meg a (formailag) "jövő idejű" alak között: mindegyik (mind a hat példa) azt jelenti, hogy 'az érzéshez képest jövő időben fog sikerülni (vagy nem sikerülni) a dolog'.


de javítsatok ki, ha tévedek, köszi :-)

2020. szept. 12. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! :)
2020. szept. 12. 09:09

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!