Kémia számolási feladathoz kérnék segítséget?


Kálium -és Nátrium-peroxid (K2O2, Na2O2) 1,0640g tömegű keverékéből 200,0 cm3 törzsoldatot készítünk. A törzsoldat 10,00cm3-es részeit, kénsavas savanyítás után pontosan 0,0200 mol/dm3 koncentrációjú kálium-permanganát oldattal titráljuk. Átlagosan 12,00 cm3 fogy belőle.

Mindkét vegyületből a kénsav hatására hidrogén-peroxid keletkezik, melyet a hipermangán a következő, kiegészítendő egyenlet szerint oxidál oxigéngázzá.

H2O2+KMnO4+H2SO4 = O2+ MnSO4+K2SO4+H2O


Mennyi a porkeverék tömegszázalékos összetétele?


(Villányi tankönyvől van a példa)

Előre is köszönöm a segítséget! :)



2020. szept. 6. 18:57
 1/3 anonim ***** válasza:

Rendezzük az egyenletet:

H2O2+KMnO4+H2SO4 = O2+ MnSO4+K2SO4+H2O

Az oxidációs számokkal rendezzük, de úgy, mintha visszafelé történne a reakció.

Az oxigén az oxigéngázban 0-ról megy -1-re, összesen tehát -2 (mert két atom van jobb oldalt).

A mangán +2-ről megy +7-re, összesen tehát +5.

Úgy néz ki eddig az egyenlet, hogy:

H2O2+KMnO4+H2SO4 = 5 O2+ 2 MnSO4+K2SO4+H2O

5 H2O2+2 KMnO4+H2SO4 = 5 O2+ 2 MnSO4+K2SO4+H2O (mivel az oxigén a peroxidból jön, a hipermangán meg adott a mangánból)

5 H2O2+2 KMnO4+H2SO4 = 5 O2+ 2 MnSO4+1 K2SO4+H2O (kálium-szulfát is adott)

5 H2O2+2 KMnO4+3 H2SO4 = 5 O2+ 2 MnSO4+1 K2SO4+H2O (kénsav a szulfátionokból)

5 H2O2+2 KMnO4+3 H2SO4 = 5 O2+ 2 MnSO4+K2SO4+8 H2O (hidrogénből) Kész.

Átlagosan 12,00*0,0200=0,240 mmol KMnO4 fogy. Tehát az egyenletből kiderül, hogy 0,240/2*5=0,600 mmol H2O2 van 10,00 cm3 oldatban.

10,00 cm3 oldatban 0,600 mmol H2O2, akkor

200,0 cm oldatban 0,600*20=12,00 mmol H2O2 van.

Tehát az eredeti porkeverékről tudjuk a következőket, ha x mol Na2O2 és y mol K2O2 van benne:

x+y=0,01200 (anyagmennyiségre)

78x+110,2y=1,0640 (tömegre)

Az elsőből kifejezed az egyik ismeretlent, beírod a másikba, és megkapod, hogy:

x≈-1.39918, y≈1.41118 Viszont ez nem jó, mert az egyik negatív.

Nem tudom, mit ronthattam el, én átnéztem, és mindent jónak találtam. Az egyenlet jó, a számolások is szerintem, az egyenletrendszert meg a wolfram oldotta meg, tehát az is jó.

Majd jön valami okosabb, és megmondja. Nekik és neked is sok sikert!

Üdv

2020. szept. 6. 22:12
 2/3 anonim ***** válasza:

Az egyenletek helyesek:

(1) x + y = 0,012

(2) 78x + 110,2y = 1,064

(1)-et szorozva 78-cal és kivonva (2)-ből:

32,2y = 0,128

y = 0,004 mol K2O2

x = 0,008 mol Na2O2

...

2020. szept. 6. 22:50
 3/3 anonim ***** válasza:
Kérdező így kijön a megoldás? Nyögjél már ide valamit!
2020. szept. 8. 12:53