Tudnátok segíteni ebben a kémia számításos feladatban?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
Legyen a keverék összetétele: x mol Fe, y mol FeO és z mol Fe2O3. Ez három ismeretlen, és 3 adatunk van, mindegyikre egy-egy egyenletet felírva egy 3 ismeretlenes egyenletrendszert kapunk majd, ami megoldható lesz.
Először is, a vas nem reagál hidrogéngázzal, az y mol FeO-ból képződő víz is y mol a reakcióegyenlet alapján, viszont z mol Fe2O3 már 3z mol vizet képez. A víz anyagmennyisége összesen: 0,9/18=0,05 mol, tehát az első egyenletünk (a képződött víz mennyisége alapján): y+3z=0,05.
A második egyenlethez a mintában lévő vastartalmat fogjuk figyelembe venni. A minta eleve tartalmaz x mol vasat ami nem reagál hidrogénnel, plusz keletkezik y mol a FeO-ból, és 2z mol a Fe2O3-ból. Az összes vasmennyiség molban: 3,922/55,85 azaz 0,07 mol, tehát a második egyenletünk: x+y+2z=0,07.
A harmadik egyenlethezvegyük észre, hogy a három komponensből álló mintából csak az egyik anyag (az elemi vas) reagál réz-szulfáttal, és vele egyenlő anyagmennyiségű (x mol) réz válik ki szilárdan, míg az x mol vasam beoldódik. Tehát a fogyó vasmennyiség csökkenti, a kivált rézmennyiség növeli a szilárd fázisom tömegét, a kettő különbsége 0,24 gramm. Az x mol vas tömege 55,85*x gramm (ez fogy tehát negatív előjelű), a kivált réz tömege 63,55*x gramm (ez lesz a pozitív mert ez okoz tömegnövekedést), tehát a harmadik egyenletem: 63,55x-55,85x=0,24.
Így tehát nem is kell 3 egyenletes rendszert megoldani, mert az egyik ismeretlent (x-et) kiköpi önmagában a harmadik egyenlet is, ezt megoldva x=0,03117. Ezt visszahelyettesítjük a másodikba, majd kivonjuk az elsőből, akkor még y is kiesik és egész egyszerű kis megoldást kapunk, de ezt már nem vezetném le, innen már biztos menni fog egyedül is. Annyi, hogy a kiszámolt ismeretlenek még mólokban vannak, azokat még vissza kell váltani tömegre és összeadni, az lesz a mintatömeg, illetve százalékot számolni. Ha kérdésed lenne, írj nyugodtan.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!