60,0 g nátrium-hidroxidot feloldunk 300 cm3 desztillált vízben!?


60,0 g nátrium-hidroxidot feloldunk 300 cm3

desztillált vízben (sűrűsége: 1,00 g/cm3

). Számítsa ki a

kapott oldat mol/dm3

-ben megadott koncentrációját, valamint tömegszázalékos és anyagmennyiség-

százalékos összetételét, ha tudjuk, hogy a keletkezett oldat sűrűsége 1,18 g/cm3!


Segítene valaki ebben a feladatban?

Igazából ha csak abban segítene valaki hogy mi a menete vagy hogyan kezdjek neki, már az is nagy segítség lenne! (Nem csak a megoldás érdekel!)


Előre is köszönöm ☺️



2020. aug. 5. 09:46
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ha tudjuk az oldott anyag anyagmennyiségét molban, az oldat össztömegét és össztérfogatát, akkor már sokkal könnyebb dolgunk lesz, mert a koncentráció=oldott anyag anyagmennyisége/oldat össztérfogata, a tömegszázalék pedig az oldott anyag tömege/oldat össztömege*100%.


Tehát kellene a 60g NaOH anyagmennyisége, ezt az n=m/M képletből tudjuk számolni, csak ki kell nézegetnünk az egyes atomok atomtömegeit a periódusos rendszerből, és számolni egy M-et. Aztán kell az oldat össztömege, ez nagyon könnyű, mert 300 cm3 víz az 300 gramm, ehhez adunk 60g NaOH-t, ezért az össztömeg nyilván 360g. Végül a kész oldat össztérfogata is kell, ez pedig a sűrűségből (1,18g/cm3) könnyen kiszámítható a V=m/ró képlettel. Végül az anyagmennyiség-százalékos összetételhez: fentebb már kiszámoltuk a NaOH molszámát, még a 300g vízét nem, ha ezt is kiszámoljuk és hozzáadjuk ehhez, akkor lesz egy összmolszámunk, és az anyagmennyiség%=n(NaOH)/n(össz)*100. Ha valami nem lenne érthető, szólj nyugodtan.

2020. aug. 5. 10:12
 2/3 anonim ***** válasza:

Az oldott anyag tömege 60,0 g, anyagmennyisége 1,50 mol (elosztod a moláris tömegével (40,0 g/mol)).

Az oldószer anyagmennyiségét kiszámolhatjuk, ha a tömegét elosztjuk a moláris tömegével, tehát 300/18 mol (számold ki az értékét).

A keletkező oldat tömege 360 g, térfogata 360/1,18 a sűrűségből (ezt is számold ki). Anyagmennyisége a komponensek (víz és NaOH) anyagmennyiségének összege.

Anyagmennyiség-koncentrációt úgy kapunk, ha az oldott anyag anyagmennyiségét (1,5) elosztjuk az összes térfogattal. Mértékegységre figyelj!

Tömegszázalék=oldott anyag tömege/oldat tömege*100%, ezt is ki tudod számolni.

Anyagmennyiség-százalék=oldott anyag anyagmennyisége/oldat anyagmennyisége*100% hasonlóan. Az oldat anyagmennyisége ugye a komponensek anyagmennyiség-összege.

Ha kérdésed van, írj privátban bátran!

Üdv

2020. aug. 5. 10:14
 3/3 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm!

Teljesen érthető az egész... Régen tanultam már kémiát de mostmár így megvan :)

Hálásan köszönöm mégegyszer!

2020. aug. 5. 10:17