Egy vaskályha hőmérséklete 20 Celsius-ról 120 Celsius-ra emelkedett, miközben 3680 kJ energiát vett fel. Mekkora a kályha tömege?


Mekkora hő szükséges, hogy a 500 g tömegű és 18 Celsius hőmérsékletű ólom darabot felolvasszam?

Mekkora hő szükséges, ha a 2,5 kg tömegű és -15 Celsius hőmérsékletű jégdarabot 50 Celsius hőmérsékletű vízzé akarom alakítani?


Ebben a 3 feladatban kérnék segítséget köszönöm. SOS-ben kellene


2020. jún. 10. 15:33
 1/1 anonim ***** válasza:
61%

1.

Q = c * m * ΔT, ahol

Q: hőmennyiség

c: adott anyag fajhője

m: tömeg

ΔT: hőmérséklet-változás

Az első feladatban át kell rendezni az egyenletet:

m = Q / c / ΔT (a vas fajhőjét ki kell nézni a táblázatból)

2.

A folyamat két lépésből áll. Először fel kell melegíteni az ólmot az olvadáspontjáig. Az ólom olvadáspontját ki kell keresned a táblázatból, ahogy az ólom fajhőjét is.

Q1 = c * m * ΔT.

A második lépés az olvasztás. Ehhez az ólom olvadáshőjét (Lo) ki kell keresned a táblázatból. Q2 = m * Lo

3.

Először fel kell melegítened a jeget olvadáspontig. A jég olvadáspontját és fajhőjét ki kell keresned a táblázatból.

Q1 = c * m * ΔT

Második lépés a jég felolvasztása. A jég olvadáshőjét ki kell keresned a táblázatból.

Q2 = m * Lo

Harmadik lépés a víz melegítése. Ehhez a víz fajhőjét ki kell keresned a táblázatból.

Q3 = c * m * ΔT

2020. jún. 10. 15:47