A vízimalom lapátkerekeire 3 m magasságból percenként 1000 N súlyú víz esik. Eközben a malomkerék 1200 J munkát végez. Számítsd ki a vízimalom hatásfokát! Mi a megoldás?


2020. jún. 8. 22:11
 1/3 anonim ***** válasza:

Mennyi munkát végez a lezúduló víz?


W(víz) = F*s = 1000 N * 3 m = 3000 N*m = 3000 J (feltesszük, hogy a víz függőlegesen lefelé esik, és a támadáspontban azonos irányba mozdítja el a kereket, magyarán az elmozdulás vektora és az erőhatás vektora egybeesik, így bezárt szögük 0°)


Mivel ezt percenként = 60 másodpercenként produkálja, ezért a teljesítményhez ezt el kell osztanunk 60 s-mal;


P(víz) = 3000 J / 60 s = 50 J/s = 50 Watt


Ugyanez igaz a malomkerék teljesítményére is :


P(malomkerék) = 1200 J / 60 s = 20 Watt


Ennek a kettőnek a hányadosa adja meg a malomkerék hatásfokát:


P(malomkerék)/P(víz) = 20 Watt / 50 Watt = 0,4 = 40%


Érdemes észrevenni, hogy ugyanezt a munkából is megkaptuk volna:


W(malomkerék)/W(víz) = 1200 J / 3000 J = 0,4 = 40%, ez viszont azért van, mert a teljesítményhez mindkettő 60 s-mal lett elosztva, így értelmeszerűen a hányadosuk is ugyanaz lesz, viszont általában nincs ilyen szerencsénk, ezért kell a teljesítményt kiszámolni, és abból a hatásfokot.

2020. jún. 8. 22:31
 2/3 A kérdező kommentje:
Szuper vagy, köszönöm!
2020. jún. 8. 22:48
 3/3 anonim ***** válasza:
milyen jo kis szaz evvel ezelotti feladat 😃
2020. jún. 9. 06:32