Mennyi a helyzeti energiája az 5 kg tömegű testnek a nulla szinttől 3 m magasságban?



1,5 tonnás gépkocsi 72 h sebességgel halad. Mennyi a mozgási energiája?



Egy konyhai gép teljesítménye 600 W. Mennyi munkát végez 5 perc alatt?



2020. jún. 4. 12:33
 1/2 anonim ***** válasza:
26%

1. Helyzeti energia= m*g*h


2. Mozgási energia = (m*v^2)/2


3. Teljesítmény= munka/idő

2020. jún. 4. 14:12
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

1. A helyzeti energiát úgy számolod ku, hogy a test tömegét megszorzod a nehézségi gyorsulással és azzal a számmal, amelyik megmutatja, hogy milyen magasan van (ez utóbbi viszonylagos, általában te döntöd el, hogy mihez viszonyítod, de ebben az esetben a feladat megadta a viszonyítási pontot). Ez képlettel így néz ki: E = m × g × h Tömegét a feladat szövegéből tudjuk, hogy 5kg, ezeb kívül azt is megadta, hogy 3m magasan van a viszonyítási ponthoz képest. A gravitációs állandó minden feladatban ugyan az, értéke 9,81m/s2, viszont ezzel nehezebb számolni, így kerekíteni szoktuk 10m/s2-re. Behelyettesítesz és így megkapod, hogy E = 5kg × 10m/s2 × 3m = 150J Ez a test helyzeti energiája.


2. A mozgási energiát úgy kapod meg, ha a test tömegének 1/2 részével megszorzod a test sebességét. Ez képlettel így néz ki: E = 1/2 × m × v Ebből a feladat megadta, hogy a test (jelen esetben gépkocsi) tömege 1,5t, ami átváltva 1500kg (1,5 × 1000, fizikában általában kg-ban számolunk). A sebességet is megadta a feladat, hogy 72km/h. Ez átváltva 20m/s (72 / 3,6). Most már be birunk helyettesíteni: E = 1/2 × 1500kg × 20m/s = 15000J Ennyi a gépkocsi mozgási energiája.


3. Teljesítménynek a test által elvégzett munkának és a munka idejének hányadosát nevezzük, ebből adódóan úgy számoljuk ki, hogy P = W / t Viszont ebben az esetben a munkavégzésre vagyunk kíváncsiak, így ezt az egyenletet úgy kell rendeznük, hogy az egyik oldalt csak a W álljon, a másik oldalt meg a többi. Ezt úgy éred el, ha beszorzol t-vel, így azt kapod, hogy W = P × t A feladat megadta a teljesítményt, ami 600W, valamint a munkavégzés idejét is, ami 5min, átváltva 300s (5 × 60, fizikában általában másodpercben számolunk). Behelyettesítesz, így megkapod, hogy W = 600W × 300s = 180000J Ennyi munkát végez ez idő alatt.


Remélem sikerült érthetően fogalmaznom. Ezt a részt nézd át alaposan, mert ez még nagyon az eleje a fizikának, ennél csak bonyolultabb lesz.

2020. jún. 4. 14:31