Valaki letudná írni erre a feladatra a megoldást? Már rengeteg ideje gondolkodom rajta.

Egy dolgozat esetén 10 elégtelen, 14 elégséges, 12 közepes, 17 jó és 15 jeles eredmény született. Mennyi a sokaság alsó és felső kvartilise?

2020. jún. 2. 18:09
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
83%
Eddig mire jutottál?
2020. jún. 2. 18:14
 2/12 A kérdező kommentje:
Semmire nem nagyon értem az a baj :(
2020. jún. 2. 18:17
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Q1/4 = (N+1)/4

Q3/4 = 3(N+1)/4


És innen adja magát

2020. jún. 2. 18:23
 4/12 A kérdező kommentje:
De az a baj nekem ez nem segít én az egész számolást meg semmit nem értek ezzel kapcsolatban. Próbáltam a bátyám segítségét is kérni aki most érettségizett de ők sem tanultak semmi ilyent.
2020. jún. 2. 18:25
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

A medián definíció szerint az az adat, amely az adathalmazt két egyenlő nagyságú adatrészre osztja (vagyis ugyanannyi adat van a két részben). Ha ezzel a módszerrel tovább felezünk, akkor a felezőpontot (illetve az eredetiben negyedelőpontot) kvartilisnek nevezzük.


Jelen esetben 10+14+12+17+15=68 adat van, ezeket osszuk két egyenlő részre (részenként 34-34 adattal):


10 elégtelen, 14 elégséges, 10 közepes

2 közepes, 17 jó, 15 jeles


Innen már csak annyi a kérdés, hogy mi lesz az első és a második adatsokaság mediánja, ezek a válaszok a fentiek értelmében egyben az eredeti adathalmaz kvartilisei is lesznek.

2020. jún. 2. 18:26
 6/12 anonim ***** válasza:
88%

Az érdekes, mert ez matek törzsanyag középszinten...

Az 5. válaszadó kifejtette a titok nyitját!

2020. jún. 2. 18:29
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen már jobban értem
2020. jún. 2. 18:29
 8/12 anonim ***** válasza:
87%
És mi lett az eredmény?
2020. jún. 2. 18:31
 9/12 A kérdező kommentje:

Alsó:2

Felső:4

Bár lehet nem jó ':D

2020. jún. 2. 18:58
 10/12 anonim válasza:
79%
hallod mi adja magát
2020. jún. 2. 19:05
1 2