Segítség 2 órája próbálok utána nézni, hogy hogyan kell megoldani de sehogy sem sikerül?? :c


1,Hány db atom van

• 3 g szénben?

• 7 g nitrogénben?

• 62 g foszforban?

• 2,7 g alumíniumban?

2, [link]

3,Számítsd ki 1,00 kg kénatom anyagmennyiségét, és a benne lévő atomok számát!

Mennyi 5 mol vasatom tömege?

Hány atom van 10 mol oxigénben?

Mennyi 3,5 mol hidrogén atom tömege?

3*1023db neon atomnak mennyi a tömege és hány mol?

Válaszokat előre is köszönöm nagyon!!



2020. máj. 27. 10:19
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A periódusos rendszerből ki tudod olvasni a relatív atomtömeget, más néven moláris tömeget, vagyis az adott elemből ha veszünk 1 mólnyit, akkor mennyi lesz a tömeg. 1 mólban 6*10^23 darab atom van, tehát megnézed, hogy a kérdéses tömeg hányszorosa /hányadrésze a relatív atomtömegnek, és ugyanannyival szorzod/osztod a 6*10^23-nt.


Például a szén relatív atomtömege 12 gramm, tehát 1 mól wzén tömege 12 gramm, ami 6*10^23 darab atomot tartalmaz. Ha az a kérdés, hogy hány atom van 36 gramm szénben, akkor észreveszed, hogy a 36 a 12-nek 3-szorosa, így 3 mól anyagról van szó, ebben pedig 3*6*10^23 darab atom van.

2020. máj. 27. 10:59
 2/4 A kérdező kommentje:
Rendben köszönöm! Azt szeretném még kérdezni hogy melyik elem az amelyiknek a tömegszáma 104 mert olyat nem találtam.
2020. máj. 27. 11:11
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Írd fel az alábbi képleteket, hogy legközelebb ne kelljen 2 órát keresgélned.


Anyagmennyiség: n = m/M

Atom/ion/molekula darabszáma: N = n*N(A) -> N(A) = 6*10^(23)


1.)

a)

m(C)= 3 g

M(C)= 12 g/mol


n(C) = m/M = 3 g/12 g/mol = 0,25 mol

N(C) = n*N(A) = 0,25 mol * 6*10^(23) = 1,5*10^(23) db atom van 3 g szénben


b, c, d) Ugyan így számolod, csak behelyettesíted a megfelelő tömeget, és az elemhez tartozó moláristömeget.



2.) Ehhez a feladathoz minden információt ki tudsz nézni a periódusos rendszerből.


p+ száma: a rendszám, magnézium esetén ez 12

e- száma: atomok esetén ez egyenlő a protonok számával, ami ugye a rendszámmal, vagyis ez is 12 (ionok esetén az elektronok száma változik attól függően, hogy lead, vagy felvesz-e elektront az ionná váláshoz)

n0 száma: úgy kapod meg, hogy a tömegszámból (ami relatív atomtömegként szerepel a periódusos rendszerben) kivonod a rendszámot. Magnézium esetén ez 24-12 = 12

Tömegszám: benne van a periódusos rendszerben relatív atomtömegként, és ezt használjuk moláris tömeg számolásához is, magnézium esetén egy 24


A többinél ahol nincs megadva az elem, a keresést a protonok/elektronok száma, és a tömegszám alapján tudod végezni.

Pl. 44-es tömegszámú elem 21 elektront tartalmaz, vagyis 21 protont, azaz a periódusos rendszerben a 21. helyen található.


3.)

a)

m(S) = 1 kg = 1000 g

M(S) = 32 g/mol


n(S) = m/M = 1000 g/32 g/mol = 31,25 mol

N(S) = n*N(A) = 31,25 mol * 6*10^(23) = 1,875*10^(25) db


b) m(Fe) = n*M(Fe) képletet használd

c) N(O) = n*N(A)

d) m(H) = n*M(H)

e) n(Ne) = N/N(A) (N itt a 3*1023 db neon atom), m(Ne) = n*M(Ne)



A 104 esetén a p+ számát vedd figyelembe, mert a tömegszám változhat a neutronok számának változásával, vagyis lehet ez egy ilyen tömegszámú izotóp. Mint ahogy a szénnek is van a 12-es meg a 14-es számúja is, amit mindig emlegetnek a nyomjelzésnél.

2020. máj. 27. 11:28
 4/4 A kérdező kommentje:
Uh nagyon köszönöm!
2020. máj. 27. 11:56