Gimnáziumi biológia házi feladat?
Sziasztok! Nemrég kaptunk jópár feladatot itthonra, de ezt sehogy nem tudtam megoldani... előre is köszönök minden segítséget :D
Erről a feladatról lenne szó:
5. Zab pelyvaszínét két gén A/a és B/b alléljei együttesen határozzák meg. Az „A” allél fekete színt eredményez még akkor is, ha „B” jelen van. Ha „A” nincs jelen „B” allél sárga színt okoz. Ha mindkét génnek csak a recesszív alléljei vannak meg az egyedben fehér lesz a pelyva.
Kétszeresen heterozigóta szülőktől milyen arányban, milyen utódok születhetnek? Milyen utódai lehetnek a sárga pelyvájú szülőknek (csak a színre vagyok kíváncsi)?
/ Ebben az esetben is az „alap” a mendeli 9:3:3:1 es arány (első kérdés), illetve ennek a módosulása/
Ha nem ment akkor magyarázok is kicsit ha nem baj. Ez a feladat a génkölcsönhatásokkal (episztázisokkal) kapcsolatos. Egy tulajdonságot több gén is meghatároz vagyis egymás kölcsönhatása vezet a fenotípushoz. Két gén közül pedig az egyik dominánsabb vagyis elnyomja a másik gén hatását. A génkölcsönhatásoknak két fő típusát szokták megtanítani és a feladat ahhoz a típushoz kapcsolódik amelyben az egyik génből egyetlen domináns allél megléte már elnyomja a másik hatását. Egyébként a két gén enzimeket kódol, melyek átalakítnák az előanyagot (ami legtöbbször színtelen, fehér) valamelyien színes anyaggá. Ez a biokémiai háttere a génkölcsönhatásoknak. Jelen esetben a fehér előanyag nem alakítódik át színessé, amennyiben az átalakító enzimek nincsenek jelen (vagyis mindkét gén recesszív). Amennyiben a B domináns allél jelen van, jelen van az átalakító enzim is, mely sárga pigmentté alakítja az előanyagot. Amennyiben az A allél van jelen, az előanyag fekete pigmentté alakul.
A feladatot úgy kell megoldani, hogy felírod Punnett táblába az AaBbxAaBb keresztezést (vagyis egy 4x4 táblázat) és összeírod a keresztezéseket, majd a végén megszámolod, hogy a három lehetséges színből mennyi jött ki. Az arány pedig 12:3:1 (fekete, sárga, fehér). A második kérdésre a válasz pedig ha heterozigóta mindkét szülő a B génben akkor sárga és fehér pelyvájú utódaik keletkeznek. (Ha pedig már csak az egyik szülő homozigóta B akkor már csak sárga utódok születhetnek.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!