Körhöz kapcsolódó matekháziban tudnátok segíteni? Határozd meg a p paraméter értékét úgy, hogy az x^2 + y^2 - 2x - 2y - 3 = 0 egyenletű kör és a 2x + y = p egyenletű egyenes érintse egymást.

Ezt hogyan kéne megoldani? Sajnos mióta online oktatás van semmit nem értek matekból, szó szerint semmit:(
2020. máj. 4. 16:57
 1/5 anonim ***** válasza:
23%

Teljes négyzetté alakítva:

(x-1)^2+(y-1)^2-1-1-3=0

(x-1)^2+(y-1)^2=5

A kör középpontja O(1,1), sugara r=sqrt(5).

Ha az egyenes érinti a kört, akkor a középpont és az egyenes távolsága sqrt(5).

|2*1+1-p|/sqrt(2^2+1^2)=sqrt(5)

|3-p|=5

3-p=5 vagy p-3=5

p1=-2 vagy p2=8

2020. máj. 4. 17:16
 2/5 A kérdező kommentje:
köszi:)
2020. máj. 4. 17:27
 3/5 anonim ***** válasza:
Jó nagy baromság, amit az 1-es írt... Kíváncsi lennék, hogy az érintési pontokat honnan szedte... Egyébként a feladat kétféle módszerrel is megoldható, az egyikhez a kulcsszó a Thalész-kör, a másikhoz a diszkrimináns... Remélem nem holnap érettségizik a kérdező hogy a rossz választ még meg is köszönte...
2020. máj. 4. 20:10
 4/5 anonim ***** válasza:

#3-nak

Kedves barátom!

Nem nagyon olvastad el a #1 megoldást. Mielőtt minősítesz, érdemes lett volna.


Nincs szükség az érintési pontok meghatározására, elég annyi, hogy a középpont és az egyenes távolsága a sugár.


A pont és egyenes távolságát innen megtanulhatod:


[link]

2020. máj. 5. 07:25
 5/5 anonim ***** válasza:

"Nincs szükség az érintési pontok meghatározására, elég annyi, hogy a középpont és az egyenes távolsága a sugár."


Valóban, legalábbis annak aki csak a végképletek betanulásából él. Ha a részleteket is ismernéd, akkor látnád, hogy az általad használt végképlet származtatása igényli az érintési pontok meghatározását.

De igaz is, honnan tudhatná ezt egy olyan, aki olyan oldalakról szedi az információt, ahol beérnek az

"Ezt a képletet most nem bizonyítjuk be, csupán ellenőrizzük..."

mondásokkal...

A matematika a logikára épül meg a gondolkodásra, nem a képletbetanulásokra!

2020. máj. 5. 19:29