Villányi kémia számolás! 10 cm3-es pH=1-es sósavhoz olyan sósavat öntöttünk, amelyiknek a pH-ja 2?


10 cm3-es pH=1-es sósavhoz olyan sósavat öntöttünk,amelyiknek a pH-ja 2?A keletkezett oldatot ezután kétszeresére hígítottuk és megmértük a pH-ját: 2,229-nek adódott. Mekkora térfogatú 2,00-es pH-jú sósavhoz öntöttük az 1-es pH-jú oldatot?


Az egyes oldatnál kijött az n= 10^-3 mol, a másodiknál n=10^-2 Y V a keletkezett oldat meg n= 10^-2,229 x 2 V


10^-3 + 10^-2YV = 10^-2,229 x 2V


Így kijön Y-ra 590,2 dm3, de a megoldókulcsban 490 cm3 van.

Hol rontottam el?



2020. ápr. 29. 13:41
 1/7 anonim ***** válasza:
Szerintem ott azért már gyanúsnak kellett volna lennie, hogy szerinted 590L pH=2-es sósav a megoldás.
2020. ápr. 29. 14:13
 2/7 A kérdező kommentje:

Na ne, erre nem gondoltam :)

És a válaszoddal se jutottam előbbre, de köszi.

2020. ápr. 29. 14:21
 3/7 anonim ***** válasza:

C1= 0,1 mol/dm3

C2= 0,01 mol/dm3

C3= 0,0059 mol/dm3



n1(oldott anyag van)= 0,1 mol/dm3 x 0,01 dm3 = 0,001 mol


n3(oldott anyag lett)= 0,0059 mol


n2(oldott anyag kell)= 0,0059 mol - 0,001 mol = 0,0049 mol


V(c2) = n2/c2 = 0,0049 mol/0,01 mol/dm3= 0,49 dm3 = 490 cm3


Szerintem.

2020. ápr. 29. 14:49
 4/7 A kérdező kommentje:

#3

A C3 hogy-ból hogyan jött ki az n3, ha a keletkezett oldatnak csak a pH-ja ismert?

2020. ápr. 29. 18:50
 5/7 anonim ***** válasza:

Én abból indultam ki, hogy volt 10 cm3 oldatunk amiben 0,001mol anyagunk van, amihez hozzá kell adnunk annyit a 1000cm3 0,01mol oldott anyaggal rendelkező oldatból, hogy 1000cm3 oldatunk legyen amiben 0,0059mol az oldott anyag.


Ami biztos, hogy az oldott anyagunk mennyisége nőtt éppen annyival, amennyi a keletkezett oldat és a kiindulási oldat anyagmennyiségének különbsége. Ezt a növekedést a pH=2 oldat okozta, így a térfogat amiben a "hiányzó" 0,0049 mol anyagunk volt a különbség és a 2-es oldat hányadosa (V=n/c).


Legalábbis én így okoskodtam. De természetesen ha valakinek van jobb megoldása, akkor inkább azt vedd figyelembe, mert a gondolatmenetem nem biztos, hogy elvi hibától mentes.

2020. ápr. 29. 19:36
 6/7 anonim válasza:

Amit én írok most az talán egy kicsit érthetőbb lesz!


n(1) = c*V = 10^-1 mol/dm^3 * 10/1000 dm^3 = 1*10^-3 mol

n(2) = c*V = 10^-2 mol/dm^3 * V/1000 dm^3

Összeadhatók a térfogatok, tehát:

1*10^-3 mol + 10^-2 mol/dm^3 * V/1000 dm^3 = 10^-2,229

V=490cm^3

2020. dec. 5. 16:30
 7/7 A kérdező kommentje:
Itt nem kell térfogati kontrakcióval/dilatációval számolnunk?
2020. dec. 6. 09:09