Mennyi 96%-os alkoholt mennyi deszt. Vízzel kell higítanom, ha 1 liter 30%-os oldatot szeretnék kapni?


2020. ápr. 27. 07:58
 1/5 anonim ***** válasza:

Ha x liter alkoholod van, akkor 1-x liter vizet öntesz hozzá, így a töménysége 96x/1=96x %-os lesz. Ennek kell 30%-nak lennie, tehát


96x=30, erre x=30/96=5/16 adódik, tehát 5/16 liter alkoholhoz 11/16 liter vizet kell öntened.

2020. ápr. 27. 08:46
 2/5 anonim ***** válasza:

Nem vagyok vegyész, de ez sima algebrának tűnik. Azért ha hülyeséget írok, akkor elnézést, javítsatok ki!


Legyen az eredeti oldat: 0,96dl alkohol, 0,4 dl víz


Ami történik, hogy ismeretlen mennyiségű vizet öntesz az oldathoz, az alkohol mennyisége attól még nyilván nem változik.


Tehát a végső oldat: 0,96 dl alkohol, X dl víz


Ennek a végső oldatnak 30%-a alkohol, tehát:

30 = 0,96 / (0,4 + X) * 100


Kiszámolod az X-et (amihez nincs kedvem most)


És akkor X / 0,1 = ennyiszeresére hígítottad az eredeti oldatot.

2020. ápr. 27. 08:48
 3/5 anonim ***** válasza:

Illetve javítok, bocsánat:


*Ennek a végső oldatnak 30%-a alkohol, tehát:


30 = 0,96 / (0,96 + 0,4 + X) * 100

2020. ápr. 27. 08:49
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Csak hogy minél több irányból megvilágítsuk a problémát, én X-ek nélkül próbálkozom.


1 liter 30%-os (V/V) végtermékben 1*0.3 = 0.3liter tiszta alkohol van.

Mennyi 96%-os termékben van ennyi alkohol? 0.3/0.96 = 0.3125 literben. Ennyi 96%-os alkoholt kell tehát felhasználni, a maradék anyag az deszt. víz lesz, amely mennyisége így 1-0.3125 = 0.6875 liter.

2020. ápr. 27. 09:05
 5/5 anonim ***** válasza:

#4

Ez lényegében a hígításra vonatkozó összefüggés:

c1 V1 = c2 V2

96 x V1 = 30 x 1

V1 = 0,3125 l 96 %.os alkohol kell, a többi víz.

2020. ápr. 27. 09:48