1, 300g,20 tömegszázalékos sóoldatot készítünk.Hány gramm sóra van szükség?


2, 200 gramm tömegű, 30 tömegszázalékos oldatunkat háromszorosára higítottuk.Hány százalékos oldatot kaptunk? számítással ellenőrizd!


3, 200 garmm, 12 tömegszázalékos oldatunk tömegét párologtatással negyedrészére csökkentettük.Hány százalékos lett az oldatunk? Számítással elenőrizd!



köszii



2020. ápr. 6. 14:55
 1/3 Arp Du ***** válasza:

Mi az a tömegszázalék?

Az egész oldat tömegének ami pl. 300 g, egy pontosan meghatározott százalékát teszi ki az egyik összetevő.

300g 20 tömegszázalékos sóoldat:

Itt a só az, ami az oldat tömegének (300 g) a 20 %-át teszi ki.

ez egy pohár víz, amiben 20% só van: 300 g *20/100= 300 *0,20= 60 g só

60 g sóra van szükség.


2. Ha háromszorosára hígította, akkor 3*200= 600 g oldat lett.

Mivel vízzel hígította, a só tömege nem változott, sóból nem lett több csak annyi amennyi kezdetben volt:

200g *30/100= 60 g só

a hígítás után lett 600 g oldat és benne 60 g só

ebben a só tömegszázaléka:

só tömege/oldat tömege (*100)=

60g /600g (*100) = 0,1*100= 10%

(100-zal szorozva kapunk százalékot)

10%-os oldatot kaptunk.


3. párologtatás: a só tömege nem csökken, csak vizet veszít az oldat.

200 gramm, 12 tömegszázalékos oldat, ebben ennyi só van: 200 *12/100= 24 g

200 g oldat negyedrésze a párologtatás miat: 200/4= 50 g


az oldat hány tömegszázalékos?

só/oldat= 24g/50g (*100)= 48%

2020. ápr. 6. 19:28
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi köszi 😘 😘 😘
2020. ápr. 7. 10:18
 3/3 Arp Du ***** válasza:
Nálad van "köszi" gomb a billentyűzeten?
2020. ápr. 11. 19:46