A keverék tömege a kétfajta borsó tömegének összege!2020. ápr. 6. 10:31
1/1 Arp Du válasza:
Vegyünk egy jó mérleget (az árát nem kell beszámítani a borsóba:) találjuk meg az ismeretleneket és írjunk fel egyenletet.
két ismeretlen van
az egyik borsóból x kg-t vett, a másikból y kg-t
x kg 410 ft-os
y kg 520 ft-os borsó
a kettőt összeöntötték, így kaptak
x+y = 200 kg
mindkét oldalból levonunk x-t, így y-t kifejezzük
y= 200 -x
az egyenlet:
a 2 fajta borsó árának összege = a keverék ára
x kg *410 ft +y kg *520 ft = 200 kg *480 ft
y helyére helyettesítsük be /y= 200 -x/:
x *410 +(200-x) *520 = 200 *480
x *410 +104000 -x*520 = 96000
rendezzük át
-x*110 = -8000
x= 8000/110= 72,7 kg
y= 200 -x= 127,3 kg