Milyen kémiai kísérletet csináljak otthon?

Sziasztok! Kell egy kémiai kísérletet csinálnom amit majd le kell videóznom. Tudtok valamilyen látványos, nem túl egyszerű kísérletet ajánlani? A szükséges anyagok legyenek olyanok amiket meg tudok vásárolni boltban (maszkban éa kesztyűben persze :D ). Házi vulkánt és láva lámpát már nem lehet mert megelőztek az osztálytársaim.

2020. ápr. 6. 10:30
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Itt hagyok pár ötletet:


1. Ez kicsit a vulkánhoz hasonlít, de mást mutat be, mert a szén-dioxid tűzoltóképessége lesz a lényeg, szóval még játszhat. Önts szódabikarbónát egy pohárba és önts rá ecetet. Szén-dioxid fejlődik, ami nehezebb a levegőnél, ezért egy ideig a pohárban marad. A gázt ráöntheted egy égő teamécsesre, ha kicsit megbillented a láng fölött a poharat. Ugyanennek egy másik verziója, hogy egy hosszú szálú gyertyát állítasz a pohárba, körbeszórod szódabikarbónával és leöntöd ecettel. Ez persze csak akkor működik ha a gyertya nem lóg ki a pohárból.


2. Lángfestések. Vannak olyan anyagok, amiket kék gázlángba szórva megszínezik azt. Ehhez nem jó sárga gyertyaláng vagy tábortűz, kék gázláng kell. Ilyen anyag a konyhasó, ez a leggyakoribb, de van pár egyéb anyag is, ilyen a kálisó (nagyobb szupermarketek vagy patikák), rézgálic (Tesco kertészeti szekció), esetleg egy használt rézdrót is talán működhet.


3. Indikátor készítés: A vöröskáposzta leve pH-érzékeny, és színváltozással jelzi a pH változást. Azt nem tudom üveges bolti káposztával megy-e, kipróbálhatod, de a biztos módszer ha veszel egy fej vöröskáposztát, szétdarabolod és főzöd egy kicsit, a végén magára a főzőlére lesz szükséged. Adj hozzá savakat (háztartási sósav, ecet) és lúgokat (háztartási ammónia, szódabikarbónából készült vizes oldat, nátronlúg-oldat), így tudsz játszani a színekkel.

2020. ápr. 6. 12:51
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Lilakáposztaindikátorral tudok mondani egy egyszerű, mégis praktikus kísérletet:


Mészégetés tojáshéjjal


1. “Mészégetés”: Lehántott, megtisztított tojáshéj meszes részét gáztűzhely lángjánál hevíted (kb. 5-6 percig). Egyenlet: CaCO3 = CaO + CO2

2. “Mészoltás”: Ezután egy pálinkáspohárnyi vízbe kevés indikátort teszel, majd belehelyezed az égetett tojáshéjat. Kalcium-oxid reakciója vízzel: CaO + H2O = Ca(OH)2

A kalcium-hidroxid lúgos kémhatását az indikátor jelzi.

2020. ápr. 6. 14:24