Hogyan lehet ezeket a matematika feladatokat megcsinálni?


1 feladat. 150 gramm 60% os sóoldat hoz 100 gramm vizet adunk. Milyen töménységű oldatot kapunk?

2. Feladat: 240 gramm 85% os kénsavat mennyi 55% os kénsavval kell keverni hogy 73% os kénsavat kapjunk?

3. Feladat : mennyi 75% os és mennyi 25% os salétromsavat kell összekeverni hogy 300 gramm 45% os oldatot kapjunk?



2020. ápr. 2. 17:06
 1/4 anonim ***** válasza:
91%
Ez nem igazán matek inkább kémia és a google a barátod
2020. ápr. 2. 21:19
 2/4 anonim ***** válasza:
Ez kizárólag a HF kategóriában sikerülhet.
2020. ápr. 2. 21:25
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Nincs igaza az elsőnek, a harmadik például egy olyan feladat, amit általános iskolai kémiatanárok nem feltétlenül tudnak megoldani, de középiskolai tanárokról is el tudom képzelni.

A harmadik feladat:

A 75%-os oldat mennyisége legyen x. Ekkor a benne lévő oldott anyag mennyisége x*0,75

A 25%-os oldat mennyisége legyen y. Ekkor a benne lévő oldott anyag mennyisége y*0,25.

Ha a két fenti oldatot összekeverjük, akkor a végső oldat mennyisége x+y lesz, ami tudjuk, hogy 300, és a végső oldatban lévő oldott anyag mennyisége pedig x*0,75+y*0,25, amiről pedig azt tudjuk, hogy 300*0,45.

Tehát van egy kétismeretlenes egyenletrendszer:

x+y=300

x*0,75+y*0,25=300*0,45

Az elsőből y-t kifejezve:

y=300-x

Ezt behelyettesítve a másodika:

x*0,75+(300-x)*0,25=300*0,45

Átrendezve:

x*0,5=300*0,2

x=120

y=180

Mindkettő nyilván gramm.

2020. ápr. 2. 22:14
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Mindegyikhez ugyan azt a képletet lehet használni:


m1*w1+m2*w2=m3*w3, ahol m3=m1*m2

A képletben m tömeget jelöl, a w pedig tömeg%-ot, és csak ezekkel a mértékegységekkel használhatő.

Értelemszerűen a bal oldalon a kiindulási oldatok, jobb oldalon pedig amit kapni akarunk.


Első feladat:

150*60+100*0=(150+100)*w3 vízben nincs oldott anyag, ezért a koncentrációja 0

w3=36%


Második feladat:


240*85+55*m2=(240+m2)*73

20400+55m2=19710+73m2

m2=38,33g


Harmadik feladat:

75*m1+25*m2=300*45

m1+m2=300

m1=300-m2 ezt helyettsítjük be

75(300-m2)+25m2=300*45

m2=180

300-180=120=m1

2020. ápr. 4. 14:22