FIZIKA 9. Számítsd ki az elektromos ellenállását az I= 10m hosszú, A= 1mm (négyzet) keresztmetszetű rézhuzalnak ha fajlagos ellenállása p=0, 017Omegamm (négyzet) /m?

Kérlek a számolás menetét is írjátok le, köszi!

2020. ápr. 1. 17:02
 1/2 anonim ***** válasza:

A középiskolás fizika feladatokban az a szép, hogy a legtöbször a helyes megoldáshoz el lehet jutni minden féle fizika ismeretek nélkül, mégpedig úgy, hogy addig kell a megadott mértékegységeket osztani szorozni egymással, amíg olyan mértékegység nem jön ki, ami a megoldáshoz kell. (Az esetek nagyon nagy részében legalábbis működik a módszer.)



Vagyis most konkrétan: meg van adva három paraméter:

- l, mértékegysége m

- A, mértékegysége mm(négyzet)

- ρ, mértékegysége Ω * mm(négyzet) / m


Ezt a három mértékegységet kell úgy osztnai, szorozni egymással, hogy a végén "ellenállást" kapjunk, vagyis Ω-ot. Ránézésre (vagy kis próbálgatás után) ez úgy lehetséges, hogy a "Ω * mm(négyzet) / m" mértékegységű valamit le kell osztani a "mm(négyzet)" mértékegységű valamivel és meg kell szorozni a "m" mértékegységű valamivel. Ekkor "Ω" mértékegységű valamit kapunk, vagyis ellenállást. Tehát az ellenállást úgy kapjuk meg, hogy R = ρ / A * l. És a helyes megoldás valóban ez.


A másik megoldásmenet már igényel némi gondolkodást és téma záró dolgozatban is nehezen használható, mert internet elérés szükséges hozzá. Be kell ütni a Googlebe a kérdésben szereplő legspeciálisabb fizikai fogalmat. Például a "rézhuzal" nem jó, mert arra valószínűleg olyan boltok fognak kijönni találatnak, amik ilyesmit árulnak. A "fajlagos ellenállás" viszont elég speciális ahhoz, hogy jó eséllyel annak a képlete és rövid fizikai leírása jöjjön ki első találatként, és valóban:

[link]


"A fajlagos ellenállás a különféle anyagok elektromos áramot akadályozó tulajdonságát jellemzi. A homogén, mindenütt azonos keresztmetszetű, állandó hőmérsékletű huzalnál az ellenállás és a keresztmetszet szorzatának, valamint a huzal hosszának a hányadosa a huzal anyagára jellemző állandó. Ezt a hányadost az adott anyag fajlagos ellenállásának nevezzük."


Ott is a képlet: ρ = R * A / l. Ekkor észrevesszük, hogy a feladatban megadott mennyiségek pont ezek, csak az R nincs megadva, és épp az a kérdés. Ekkor átrendezzük az egyenletet, úgy, hogy az egyik oldalán csak R maradjon, és megkapjuk, hogy az ellenállást úgy kell kiszámolni, hogy R = ρ / A * l.

2020. ápr. 1. 17:45
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Hálás vagyok!
2020. ápr. 1. 17:49