Egy téglalap egyik oldala 7dm-rel hosszabb, mint a másik oldala, területe 4,5dm a másodikon. Mekkora a téglalap átlója?


2020. márc. 30. 13:56
 1/2 anonim ***** válasza:

T = a * (a + 7) = a² + 7a

T = 4,5

.

a² + 7a = 4,5

a² + 7a - 4,5 = 0

.

Ezt kell megoldani, utána Pithagorasz-tétellel ki tudod számolni az átlót.

2020. márc. 30. 14:00
 2/2 anonim ***** válasza:

Lehet egyszerűbben?


Legyen

a, b - a téglalap oldalai (a > b)

T = 4,5 - a téglalap területe

d = ? - a téglalap átlója


Feltétel

F1: a - b = 7 = n

******************************


Két egyenletet lehet felírni

1.) a - b = n

2.) a*b = T


Az 1.)-et négyzetre emelve

a² - 2ab + b² = n²


De

a² + b² = d²

és

2ab = 2T


Ezekkel

d² - 2T = n²

ebből

d² = n² + 2T

vagyis

d = √(n² + 2T)

****************


DeeDee

**********

2020. márc. 31. 19:18