Meg tudnátok oldani ezt a kémia házit?


0,3 mol/dm^3 anyagmennyiség-koncentrációjú NaCl-oldat hány grammnyi, ha tudjuk, hogy 500 cm^3-es az oldat és az oldat sűrűsége 1,01 g/cm^3? Hány grammnyi oldat anyag és hány cm^3 víz felhasználásával készült?


Nem csak a megoldás érdekelne, hanem a magyarázat is. Előre is köszönöm!


2020. márc. 25. 13:11
 1/1 anonim válasza:

Nézzük az adatokat:

c = 0,3 mol/dm3

V(oldat) = 500 cm3 = 0,5 dm3

Sűrűség = 1,01 g/cm3

M(NaCl) = 58,44 g/mol


A koncentráció képlete c= n(oldott anyag)/V(oldat)

Ebből kiszámolhatjuk az n(oa)-t.

noa=c*Vo = 0,3 (mol/dm3) * 0,5 (dm3) = 0,15 mol

(Fontos hogy a koncentráció és térfogat is dm3-ban legyen, különben hibás értéket kapsz)


Ennek ismeretében az oldott anyag tömege kiszámolható az m(oa) = n(oa) * M(oa) képlettel

m(oa) = 0,15 * 58,44 = 8,76 gramm


A teljes oldat tömegét megkapod ha megszorzod a sűrűséget a térfogattal

m(o)= 500 * 1,01 = 505 gramm


A víz tömegéhez csak ki kell vonni az oldatból az NaCl tömegét.


Tehát az naCl tömege 8,76 g a vízé pedig 496,24 g


Gondolom már nem szükséges, de gondoltam leírom, hátha bárkinek segít.

2020. márc. 30. 15:40