0,1 kg 0°C-os jéghez legkevesebb mennyi 10 °C-os vizet kell öntenünk, hogy az egész jégmennyiség

megolvadjon? A jég olvadáshője 335 kJ/kg, a víz fajhője 4,2 kJ/kgK.



2020. márc. 18. 13:10
 1/4 Silber ***** válasza:
0,8 kg.
2020. márc. 18. 13:17
 2/4 A kérdező kommentje:
köszönöm, de esetleg levezetnéd?
2020. márc. 18. 13:38
 3/4 Silber ***** válasza:

Két kulcsa van a feladatnak:

1.: A jég pontosan ugyanannyi hőt vesz fel, amennyit a víz lead

2.: A jég hőmérséklete nem változik halmazállapotváltozás során, tehát az egyensúlyi hőmérséklet (mikor a víz pont annyi hőt adott át, hogy megolvassza a jeget) 0°C


A jég által felvett hő mennyisége: Q1=m1*h1

Mivel a jégnél csak fázisváltozás van, így az általa felvett hő megegyezik annak tömegének és az olvadáshő értékének szorzatával.


A víz által leadott hő mennyisége: Q2=m2*c*(T2-Tk)

Mivel a víznél hőmérséklet-változás van de halmazállapot-változás nem, így a leadott hő megegyezik annak tömegének, átlagos fajhőjének és a hőmérsékletváltozásának szorzatával.


Ezután felírható az egyenlet. Mivel "m2", tehát a víz tömege a kérdés, erre kell átrendezni:

Q1=Q2

m1*h1=m2*c*(T2-Tk)

m2*c=m1*h1/(T2-Tk)

m2=m1*h1/(c*[T2-Tk])


m2=(0,1*335)/(4,2*[10-0])

m2=33,5/(4,2*10)

m2=33,5/42

m2=0,8 kg (kerekítve)


m1 - jég tömege

m2 - víz tömege

h1 - jég olvadáshője 0°C-on

c - víz átlagos fajhője

Tk - egyensúlyi (közös) hőmérséklet, amely 0°C

T2 - víz kiindulási hőmérséklete

2020. márc. 18. 18:24
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm már egy csöppet értem :)
2020. márc. 19. 11:35