Leírnátok ezeknek a fizika feladatoknak a teljes megoldási menetét?


Egy nyugalomból induló testet 20N nagyságú erő 5m hosszú úton gyorsít. (A pálya egyenes és egybe esik az erő hatásvonalával)


A) Mennyi a testen végzett munka? Mennyivel változott közben a test mozgási energiája? Függ e ez a test tömegétől?


B) Függ e attól a testen végzett munka, és így a mozgási energia megváltozása, ha a test nyugalomból indult vagy már mozgott?


C) Mekkora a test sebessége és lendülete a gyorsítás végén, ha nyugalomból indult és tömege 1kg? Mennyi a mozgási energiája, mennyi a sebessége és mennyi a lendülete, ha a test tömege 4kg?


D) Oljduk meg az A) rész azzal a változással, hogy az 1 kg tömegű testet a 20 N nagyságú erő nem 5 m-en, hanem 5 másodpercig gyorsítja.



2020. márc. 18. 09:35
 1/3 A kérdező kommentje:
Egyiket se csinálom, sok feladatom van, a fizikát meg pont nem értem, ha tudnám, megcsinálnám 🤷‍♀️
2020. márc. 18. 11:11
 2/3 dq ***** válasza:

B) A munkatétel szerint nem, de leellenőrizzük erre a speciális esetre. (Azaz máshogy is kiszámoljuk.)

Legyen a test tömege m, a kezdősebessége v1. Ekkor a=F/m a gyordulása s úton keresztül. A v2 végsebességét kinematikával kapjuk meg:

: at = v2-v1,

: s = trapéz alatti terület = (v1+v2)/2*t = (v1+v2)(v2-v1)/a/2=(v2^2-v1^2)/2a

: v2^2=2as + v1^2

Visszarendezve kijött, hogy:

: (v2^2-v1^2) = 2as


A mozgási energia megváltozása tehát

E2-E1 = 1/2 * m * (v2^2 - v1^2) = 1/2 * m * 2as = m*s*F/m =s*F


Mindig s*F, akármekkora is a test tömege, és akármekkora is a test kezdősebessége.

2020. márc. 18. 12:18
 3/3 dq ***** válasza:
Igazából az előbbi csak akkor működik, ha a test kezdősebessége azonos irányú a gyorsító erővel. Ha ellentétes irányú, netán közben irányt is vált, akkor komplikációk lépnek fel. A levezetés végén megkapott s nem az út, hanem az elmozdulás, ami nem biztos hogy a feladatban szereplő 5m, tehát nem biztos hogy állandó. Ha irányváltás történik, akkor kevesebb, akár 0 is lehet. Az irányváltás meg ugye függ v1-től.
2020. márc. 18. 12:34