Books25 kérdése:

Kémia reakcióhős feladat és ehhez hasonló! Hogyan kell megoldani?


1 mol ammóniagáz nitrogéngázzá és cseppfolyós vízzé való égetésekor 383 kJ hő szabadul fel. Írd le a folyamat reakcióegyenletét és tüntesd fel a reakcióhőt is!!


Mennyi hő szabadul fel 3dm3 25C-fokos , standard nyomású durranógáz felrobbantásakor, ha a keletkező vízgőz lecsapódik?


2020. márc. 17. 21:28
 1/2 anonim ***** válasza:

4NH3 + 3O2 = 2N2 + 6H2O

Q=-383 kJ/mol

2020. márc. 17. 21:43
 2/2 anonim ***** válasza:

Ink. itt írom, mint levélben:

Először a reakciót kell felírnod. Az égés oxigénnel való reakciót jelent, ezért áll NH3 és O2 a kiindulási oldalon. A feladat szövegéből kiderült, hogy nitrogén és víz keletkezik, vagyis:

NH3 + O2 = N2 + H2O

Ezután rendezni kell az egyenletet.

1. Először nitrogénre rendezem amiből jobb oldalt 2 van.

2NH3 + O2 = N2 + H2O

2. Aztán hidrogénre, amiből bal oldalt 2*3=azaz 6 lett, ezért 3 mol vizet veszünk, mert abban van 6H.

2NH3 + O2 = N2 + 3H2O

3. Végül oxigénre, amiből jobb oldalt 3 van, így balon 1,5 molt veszünk.

2NH3 + 1,5O2 = N2 + 3H2O

4. A kémia utálja a törteket, ezért mindet kettővel beszorozzuk, hogy egész számokat kapjunk:

4NH3 + 3O2 = 2N2 + 6H2O


1 mol ammóniagáz égetésekor 383 kJ hő szabadul fel.

A reakcióegyenletben 4 mol ammóniagáz ég el, vagyis 4*383 hő szabadul fel. A hőfelszabadulást minusszal, a hőelnyelést plusszal jelöljük a kémiába, vagyis a reakcióhő: Q=-(4*383). Ezt gondolom már kiszámolod.

2020. márc. 18. 07:59