Valaki megtudná mondani hogy hogyan lehet ezt a feladatot megoldani?

Szóval a feladat:Ede egyedül 10 óra alatt, Máté egyedül 14 óra alatt ásná fel a kertet. Ede egyedül kezdte el a munkát,de 3 óra elteltével Máté is megérkezett, és együtt fejezték be az ásást. Hány órát dolgozott Ede?
2020. márc. 17. 12:06
 1/2 anonim ***** válasza:

Az ilyen feladatoknál az a trükk, hogy a résztvevők "egységnyi időre eső munkáját" keressük meg, vagyis hogy 1 óra/perc/nap/... alatt a munka mekkora részével végeznek. Ez azért lényeges, mert ha azonos időn belül vizsgáljuk a munkát, akkor könnyen össze lehet adni őket.

Mivel Ede egyedül 10 óra alatt ásná fel a kertet, ezért Ede 1 óra alatt a munka 1/10 részével végez. Hasonló gondolatmenet szerint Máté 1 óra a alatt a munka 1/14 részével végez. Ha ők közösen dolgoznak 1 órán keresztül, akkor a kert (1/10)+(1/14)=(7/70)+(5/70)=(12/70) része kerül felásásra. Ha x órán keresztül dolgoznak együtt, akkor a munka (12x/70) részét végzik el. Akkor lesznek kész, hogyha ez 1 egész, tehát:


(12x/70)=1, rendezés után x=70/12=35/6=~5,83 adódik, tehát 5,83 óra alatt ássák fel a kertet.

Érdemes egyébként a 70/12-et 60-nal szorozni, ekkor ugyan percben kapjuk meg az eredményt, de az pontos lesz: 350 perc.


Ez lenne a számolás akkor, hogyha nem lenne semmi megkötés. Azonban azt tudjuk, hogy Ede 3 órán keresztül egyedül dolgozott, így ő a kert 3/10 részével végzett, tehát kettejükre a 7/10 része maradt, így ezt az egyenletet tudjuk felírni:


(12x/70)=7/10, rendezés után x=490/120=49/12=~4,083 adódik, tehát 4,083 óra alatt végeznek a kerttel. Itt is érdemes percre átváltani, ekkor 245 percet kapunk.

2020. márc. 17. 12:52
 2/2 A kérdező kommentje:
Huh hat koszonom😃
2020. márc. 17. 14:15