Hány g ezüst válik ki az AgNO3 oldatból, ha fél órán át 50mA-es árammal elektrolizálunk? Ag moláris tömege 0,108 kg/mol.

Előre is köszönöm szépen a válaszokat/linkeket!

2020. márc. 17. 12:00
 1/2 anonim ***** válasza:

Katódfolyamat (redukció): Ag+ + e- = Ag

Faraday bácsi II. törvényéből adódik a Faraday állandó: F = 96485 C/mol, ami pontosan 1 mol e- töltését adja. Az egyenlet szerint ezen töltés 1 mol, azaz 108 g ezüstöt választ le. A kérdés az, hogy 0,05 A ∙ 1800 s = 90 C töltés mennyit?

m / 108 = 90 / 96485

m = 0,1 g

Megjegyzés: Faraday bácsi I. és II. törvénye kombinációjából m = M/zF I t összefüggéssel is számítható, ez általánosan alkalmazható nem csak ionokra (z a töltésszám változás, itt z=1).

m = 108 g/mol/96485 C/mol ∙ 0,05 A ∙ 1800 s = 0,1 g

[link]

2020. márc. 17. 14:20
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2020. márc. 17. 15:41