Mese novella elemzés egyszerűen?
Felütés: a klasszikushoz hasonló: "élt egyszer egy...".
Mára tizenhét gyereknél érezzük, hogy eltérünk a szokásoktól: a 17 nem meseszám. Ezt kifejted (3, 7, 9, 12 stb).
A fürdés-kád nincs, ezt még talán elhinnénk, de az esőbe való kiállás már bizarr, nem tűnik valósnak, a lefekvés/ ágy sincs, viszont már egyértelművé teszi, hogy paródiával van dolgunk, hiszen egy szalmazsáknak legalább lennie kellene. A hangnem derűs, a szegénységet a család nem éli meg tragédiaként.
"Kivéve amikor nem"-ez a fordulat nem illik a népmeseszerű hangvételbe, megtöri azt.
A "hát akkor egyél" csattanónak volt szánva, de nem vicces.
Tanulság nincs.(szerintem)
Remélem, össze tudsz hozni ebből valamit.
Am a Gábriel és a kígyó sokkal jobb, én azt adtam volna elemezni.
Paródia.
Ennél többet fölösleges elemezni.
Egyébként úgy kezdj neki, hogy elolvasod.
Utána pedig leírod, ami eszedbe jutott róla.
Akkor essünk neki:
Bevezetésben leírod, hogy ez egyfajta szürreális, poszt-modern életkép, amely egyszerre elgondolkoztató és humoros. Ezt kifejted pár mondatban. A mese szerepéről írsz, régen ugye tanmeseként, vagy fabulaként használták, és ez is egyfajta tanmese az életigenlésről. Kifejted pár mondatban.
Aztán a kifejtésben szépen elkezded elemezni a következők alapján:
A "klasszikus" mesék (KM ezentúl) felépítése itt megtalálható-e, vagy sem. Nem, hiszen itt egy rövid szkeccset kapunk.
A KMben vagy tanmeseként, vagy egyéb módon jelen van a tanulság. Itt találunk tanulságot? Nem, vagyis átvitt módon igen, tehát az adott esetben hasonlóság is lehet, az egyszeri ember életfelfogása, a jég hátán is élni képessége, az élethez ragaszkodása az ami a csattanóból kitűnik. Ezt kifejted kicsit részletesebben.
A KM szegény embere és az itteni szegény ember összehasonlítása pár mondatban. Sok a hasonlóság, de korokon és korszakokon átívelő mindenki számára könnyen dekódolható az "egyszer szegény ember" képe, amely itt is megjelenik. Ezt kifejted pár mondatban.
A KM felépítése és eközött hasonlóságot kifejted. A felívelő szakaszban egyre nagyobb nyomást helyez a főhősre, mint ahogy a KMkben is a főhősnek stációkon kell átesnie, hogy elnyerje jutalmát itt maga a történet az, amely felívelő spirálban emeli a feszültséget, egyre nagyobb gondokat, problémákat emelve a főhős elé, ami az éhezésben csúcsosodik ki - de eközben minden felütésre tompítást is használ, egyfajta szürreális megoldást, ezzel véve el a felütések élét.
Maga az éhezés is a KM és ezen történet közös pontja.
Na ezek alapján írd meg, garantált az ötös :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!