Dolgozat előtt állok (a héten) és gyakorlom a matekot. Mivel Tz nem csak ez az egy anyag lesz benne, de ezt az egyet nem értem sajnos. Tudtok benne segíteni? Hasáb-henger téma.


Az egyszerűbbeket meg tudtam csinálni, de a többit nem értem.

Leírnék 3db feladatot, amin már 2 órája vesződök, meg ami kijött valahogyan végeredménynek.


(1.feladat.) Egy szabályos háromszög alapú egyenes hasáb alapéle 10cm. A palást területe az alaplap területének négyszerese. Mekkora a hasáb felszíne és térfogata?


(Itt a háromszög területét kiszámoltam, az lett 43.30 és ugye ez 4x azaz 173.2 ez a palást, a magasságra nem jöttem rá hogy kell, néztem itt sok mindent, volt ahol ,,h,,-val jelölték a magasságot, ugye volt m-el meg a palástnál a téglalap b-része is lehet, meg már kiolvasni sem tudom miket próbálgattam számolni)


Aztán (2.feladat)


Egy kétliteres henger alapkörének átmérője 20cm. Milyen magas a henger ? Hány cm2 a henger felszíne ?


(3.feladat)

Egy 0,5m sugarú 4m hosszú henger alakú rönkfából a lehető legnagyobb térfogatú négyzetes gerendát kell kivágni. Hány m3 a hulladék ?



2020. márc. 2. 16:31
 1/9 A kérdező kommentje:
A 3.ik feladatban kiszámoltam a felszínt (14,13) és a térfogatot (3,14) meg jöttek ki más számok is 10,99 meg 6,28 de nem értem eleve hogy mit kell csinálni sajnos :/
2020. márc. 2. 16:33
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Első körben a 2. feladatot vállalom.

A henger térfogata: r²πm, ahol

r: az alapkör sugara

m: a henger magassága

r²πm = 2000 cm³

100 cm² * π * m = 2000 cm³

314 cm² * m = 2000 cm³

m = 6,37 cm

A felszín a két alapkör területe és a henger palástja. A palást hossza az alapkör kerülete, magassága a henger magassága, amit már kiszámoltunk.

Az alapkör területe: r²π = 10 cm * 10 cm * 3,14 = 314 cm²

A palást területe: 2rπm = 2 * 10 cm * 3,14 * 6,37 cm = 400 cm²

2020. márc. 2. 16:41
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Az elsőhöz: megvan a palást területe.

Képzeld el, hogy kiteríted a palástot. Egy téglalapot kapsz, aminek egyik oldala a háromszög kerülete (ez ugyebár ismert). A magasságot úgy kapod meg, hogy a területet elosztod a háromszög kerületével.


A térfogat pedig alap*magasság

2020. márc. 2. 17:03
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszi srácok, mindjárt meg is nézem hogy is van amit írtatok! :)
2020. márc. 2. 17:21
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

A harmadik:

A gerenda hossza ugyanaz lesz, mint a rönké.

Nézzük a kör felőli oldalát. Ebbe kell egy olyan négyzetet alkotnod, aminek a négy sarka érinti a kört.

Tehát a négyzet átlói akkorák lesznek, mint a kör sugara. Rajzold be ezt a két átlót, máris lesz négy derékszögű háromszöged.

Mindegyiknek a befogói feleakkorák lesznek, mint a kör sugara. Ebből ki tudod számolni Pitagorasszal a háromszög átfogóját. Ha megvan, ez a négyzet oldala. Ebből ki tudod számolni a négyzet területét, abból pedig a gerenda térfogatát.

És a végén ezt kivonod a rónk térfogatából, és máris megkapod a hulladék térfogatát.

2020. márc. 2. 17:24
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
#4: Nincs mit. De bocsi, részemről nem srác. Nőből vagyok. :D
2020. márc. 2. 17:25
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként meg sokat segít, ha lerajzolod. Egy jó rajz fél megoldás.

És a rajzban keresd azt, ami összefügghet valamivel

Ahogy a másodikban a palást oldala a háromszög kerülete, a harmadikban meg azt, hogy tudsz játszani a háromszögekkel.

2020. márc. 2. 17:27
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Bocs, itt elírtam:


"Tehát a négyzet átlói akkorák lesznek, mint a kör sugara. Rajzold be ezt a két átlót"


Szóval az átlók akkorák lesznek, mint a kör átmérője.

2020. márc. 2. 19:22
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek
2020. márc. 8. 00:19