Egy kémiás kérdés?
Amikor fel kell írni egy egyenletet fejből, honnét lehet tudni vagy kikövetkeztetni, hogy a kiindulási anyag 1db molekulájában hány db atom van?
Tehát, azt honnét lehet kikövetkeztetni, ha épp nem tudom fejből hogy pl. az Alumínium jele csak simán Al, a Hidrogén jele viszont H2?
Bocsi a hülye kérdésért. :(
Gondolom hetedikes vagy.
Hetedik osztályban ha egy elem reagál (olyan anyag ami benne van a periódusos rendszerben, nem vegyület), akkor a legtöbbször csak önmagában írandó le. Ez az eset pl. a tiszta fémek mindegyikére igaz.
Van néhány kivétel, amelyek nemfémes anyagok. Ezek ún. "elemmolekulákat" képeznek, melynek oka az elektronszerkezetükből adódik (később tanulni fogsz az oktett-szabályról, valamint a telített és telítetlen elektronhéjakról).
Ezek a következők: hidrogén (H2), nitrogén (N2), oxigén (O2). Emellett az összes halogénelem (VII. főcsoport tagjai): fluor (F2), klór (Cl2), bróm (Br2), jód (I2). Idevehetjük még az asztáciumot és tenessziumot is, de ezek nem szükségesek a Te szempontodból.
Plusz információképp: léteznek olyan molekulák is, ahol nem kettő, hanem 3 vagy esetleg több, azonos atom alkot egy molekulát (pl. ózon, O3). Ezek a későbbiekben kerülhetnek elő, és kivételes esetekben léteznek csak - nem kell egyelőre foglalkoznod velük.
Én mindig mondom, hogy van egy komoly félreértés a kémiáva kapcsolatban, és ezt sajnos a kémiatanárok is erősítik, amikor azt mondják - hányszor hallottam -, hogy ki lehet következtetni.
Sajnos a valóság az, hogy a kémia nem kilogikázós tantárgy, hanem megtanulós tantárgy. Ha 95%-át tudod, akkor a maradék 5-öt tényleg ki lehet logikázni.
Úgyhogy onnan tudod, hogy a H2 az H2, hogy megtanulod. Legalább úgy alapvetően annyit megtanulsz, hogy a fémek fémrácsosak, a legtöbb elemi gáz pedig kétatomos (kivéve ha nemesgáz), és akkor csak annyit kell megtanulnod egy adott anyagról, hogy az gáz-e vagy sem, illetve ha gáz akkor nemes-e, ha meg nem gáz, akkor fém-e. Szerencsére amit neked tudnod kell, az általában vagy gáz, vagy fém, ami meg nem, azt már könnyen megtanulod.
Magyarul azért tényleg tudnod kell legalább valamit az adott anyagról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!