Miért nem jön ki keverési egyenlettel a kémia?


Egy alkálifémet feloldottunk nyolcszoros tömegű vízben, így kaptunk 16 tömegszázalékos oldatot.


Me + H2O = MeOH + 0,5 O2


vettem egy grammot az ismeretlen fémből, annak moláris tömegét elneveztem X-nek, így a fém anyagmennyisége 1/X mol lett, ebből adódóan 0,5*(1/x) mol H2 gáz távozott az oldás során, aminek a tömege [0,5*(1/X)]*2,02


Keverési egyenletem: 1g 100%-os sót feloldottunk 8 g vízbe, és lett belőle a H2 gáz tömegével csökkent 16%-os oldat:


1g*100% + 8g*0% = [9g - (0,5/X * 2,02)]*16%


Az eredmény elvileg a Kálium moláris tömegének kéne hogy kijöjjön, de sehol sem vagyok.


Valaki meg tudná mondani hol hibáztam? Az ilyen példákat szeretem keverési egyenlettel megcsinálni, de a megoldókulcs mindig kicsit más utakon jár


Köszönöm


2020. jan. 12. 16:30
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Az 1 g Me-ből 1/X * (X+17) g MeOH képződik, aminek a tömegtörtje 0,16:


1/X * (X+17) = [9 - (0,5/X * 2,02)] * 0,16

1 + 17/X = 1,44 - 0,1616/X

X + 17 = 1,44 X - 0,1616

X = 39,0

2020. jan. 12. 17:38
 2/2 A kérdező kommentje:
Igen már látom köszi, nem lehet keverési egyenletet használni mert van kémiai reakció, Me-ből MeOH lesz.
2020. jan. 12. 18:14