Hogyan kell ezt megoldani? Mennyi 100g 8 tömeg%-os NaOH?

Itt százalékot kell számítani? Ha igen, akkor hogyan?

2020. jan. 2. 15:07
 1/2 anonim ***** válasza:

Ahogy észreveszem, eléggé hiányoznak az alapok.


Kezdjük a legelején: Mi az a tömegszázalék?


A tömegszázalék (m/m%) azt mondja meg, hogy a vizsgált oldat TÖMEGÉBEN mekkora TÖMEGŰ oldott anyag van.

(mindezt 100 gramm oldatra érvényesen adja meg, tehát pontosabban: "A tömegszázalék azt mondja meg, hogy 100 gramm oldatban mekkora tömegű oldott anyag van. A SZÁZalék azért SZÁZALÉK, mert 100 egységnyi valamit vizsgál. Ez lehet tömeg, térfogat, hosszúság. Most éppen tömeg).


A képlet szavakkal leírva így hangzik:


Oldott anyag tömege osztva az oldat teljes tömegével, szorozva százzal.


Középiskolában legalábbis ez a bevett fogalmazás.


Nézzünk egy példát.


Van 100 g víz. Hozzáadsz 20 g sót (NaCl).


Az oldatod így a só és a víz együttes tömegével fog rendelkezni.

Oldat teljes tömege=120 gramm.


Az oldott anyag a só, annak a tömege 20 gramm.


Tehát:


m/m%= oldott anyag tömege : oldat teljes tömege


m/m%= 20 gramm : 120 gramm


m/m%= 0,167


És hogy megkapjuk a százalékot, szorozzuk százzal:


0,167 * 100 = 16,7


Megkaptuk az eredményt.

16,7 tömegszázalékos a sóoldatunk.



Ezután menni fog a feladatod?


Legelsőnek írd fel az órán használt jelöléssel az oldott anyagot, és az oldoszert hogy miből mennyi van.

2020. jan. 2. 15:58
 2/2 A kérdező kommentje:

szia! nagyon szépen köszönöm.

igazából nem az alapokkal van a baj, hanem azzal, hogy nem tudom, hogy mit hova írjak, mert a tanárnőm valamit rosszul mondott, én meg az alapján akartam kiszámítani, de már rájöttem, hogy mit kellett volna csinálni. (ez csak egy része volt a feladatnak)

2020. jan. 3. 13:20