Adott a k¨ovetkez˝o egyenlet: 2x

2 − 2ax + a

2 − 4a + 7 = 0, ahol a val´os param´eter.

a) Adja meg a param´eter ´ert´ek´et ´ugy, hogy az egyenletnek val´os gy¨okei legyenek.

b) Bizony´ıtsa be, hogy ha x1, x2 val´os gy¨okei az egyenletnek, akkor (x1 − 2)2 + (x2 − 2)2 = 1.

c) Bizony´ıtsa be, hogy ha x1, x2 val´os gy¨okei az egyenletnek, akkor x1, x2 ∈ [1, 3].



2019. nov. 19. 17:41
 1/3 anonim ***** válasza:
Hol akadtál el, mik az eddigi eredményeid?
2019. nov. 19. 18:04
 2/3 anonim ***** válasza:
14
2019. nov. 19. 18:11
 3/3 anonim ***** válasza:

Jól értem, hogy ez akar lenni az egyenlet;


2x^2 − 2ax + a^2 − 4a + 7 = 0 ?


Ha igen, akkor


a) Csak a diszkriminánst kell felírni, és azt megnézni, hogy mikor nagyobb vagy egyenlő 0-val. Vagy pedig teljes négyzetté alakítasz, és megnézed, hogy a jobb oldal előjele mikor tud a bal oldaléval megegyezni (gyakorlatilag a két eljárás ugyanaz).


b) Ennél érdemes kibontani a zárójeleket:


(x1)^2 - 4(x1) + 4 + (x2)^2 - 4(x2) + 4 = 0, ha ehhez az egyenlethez hozzáadunk 2*(x1)*(x2)-t, és rendezzük, akkor ezt kapjuk:


((x1)+(x2))^2 - 4*((x1)+(x2)) = -8 + 2*(x1)*(x2)


Ez azért jó, mert itt lehet használni a Viéte-forulákat.


c) Ha felírod a megoldóképletet, akkor az a) részben már kiszámoltuk, hogy milyen a esetén lesz valós gyök. Most azt kell megnézni, hogy azon az értelmezési tartományon ez a kifejezés milyen értékeket vesz fel.

2019. nov. 19. 19:53