Holnap ítunk fizikából de nem voltam ott egy jó darabig a soros és párhuzamos kapcsolából és az ellenálásból írunk. Tovább lent?

Olyan feladatok lesznek pl hogy mekkota erősségü áram folyik át a fogyasztón vagy mekkora az ellenálása egy 10 méter hosszu vashuzalnak ezeket hogy számolom ki példákkal ha lehet.
2019. nov. 13. 18:01
 1/1 anonim ***** válasza:
66%

Azt, hogy mekkora erőséggű áram folyik át a fogyasztón ohm törvényével határozod meg, az I=U/R képlettel.

Mondjuk egy 1kohm-os ellenáson ha 5V esik, akkor rajta I=5/1000=0,005A=5mA áram fog folyni


Adott hosszú huzal ellenállásat a következő képlettel számolod: R=ró*l/A ,ahol ró - a fajlagos ellenállás, l- a huzal hossza, A - a huzal keresztmetszete.

Tehát például egy 1m hosszú kör keresztemetszetű vashúzzal ellenállása melynek átmérője 0.5mm: l=1m, d=0.5mm róVas=0,1 ohm*mm^2/m, A=d^2*pi/4=0,19mm^2

R=0,1*1/0,19=0,5ohm

2019. nov. 13. 19:41