Tudnátok segíteni a kémia házifeladatomban?

Egy propén-etén gázelegy hidrogén-klorid addíciója során képződő el egy 2,00-szer nagyobb tömegű mint a kiindulási gázelegy tömege. Határozzuk meg a szénhidrogénelegy térfogatszázalékos összetételét.

2019. nov. 13. 17:25
 1/2 anonim ***** válasza:

Szép feladat, a moláris tömegeket kell felhasználni:

x CH2=CH2 → x CH3-CH2-Cl

y CH2=CH-CH3 → y CH3-CH(Cl)-CH3

Kiindulási gázelegy tömege: 28,06x + 42,09y

Képződő gázelegy tömege: 64,57x + 78,60y

64,57x + 78,60y = 2,00 * (28,06x + 42,09y)

8,45x = 5,58y

x / y = 0,66

Legyen x + y = 100 → x = 100 - y

100 - y / y = 0,66

y = 60,2

x = 100 - 60,2 = 39,8

60,2 % propén és 39,8 % etén (mól % és V % azonos)

2019. nov. 14. 15:35
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm
2019. nov. 14. 15:46