Egy propén-etén gázelegy hidrogén-klorid addíciója során képződő el egy 2,00-szer nagyobb tömegű mint a kiindulási gázelegy tömege. Határozzuk meg a szénhidrogénelegy térfogatszázalékos összetételét.2019. nov. 13. 17:25
1/2 anonim válasza:
Szép feladat, a moláris tömegeket kell felhasználni:
x CH2=CH2 → x CH3-CH2-Cl
y CH2=CH-CH3 → y CH3-CH(Cl)-CH3
Kiindulási gázelegy tömege: 28,06x + 42,09y
Képződő gázelegy tömege: 64,57x + 78,60y
64,57x + 78,60y = 2,00 * (28,06x + 42,09y)
8,45x = 5,58y
x / y = 0,66
Legyen x + y = 100 → x = 100 - y
100 - y / y = 0,66
y = 60,2
x = 100 - 60,2 = 39,8
60,2 % propén és 39,8 % etén (mól % és V % azonos)
2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm
2019. nov. 14. 15:46