Nataaliavok kérdése:

Kémia segítséget tudna adni valaki?


-1 mol oxigén hány mol kálciumot képes oxidálni?

-2 mol nitrogént hány mol hidrogén alakít ammóniává?

-20 gramm magnézium-oxidot hány gramm magnéziumból lehet készíteni?hány gramm oxigén szükséges ehhez?


2019. nov. 3. 12:24
 1/7 Silber ***** válasza:
52%

1.: 1 mol

2.: 6 mol hidrogénatom, 3 mol hidrogénmolekula

3.: 12 g Mg, 8 g O

2019. nov. 3. 16:19
 2/7 A kérdező kommentje:
nagyon köszii életet mentettél,de az is jó lenne ,ha érteném hogy jöttek ki:(
2019. nov. 3. 19:21
 3/7 anonim ***** válasza:

o2 + 2 Mg = 2 MgO 1 mol oxigéngázhoz 2 mol magnézium kell hogy magnézium-oxid keletkezzen


A 3. kérdéshez is ez az egyenlet kell. A MgO moláris tömege 40g/mol. Az n=m/M alapján 0.5 mol MgO keletkezik, ez pont negyede annak, ami az egyenlet alapján keletkezne. Valójában elosztod az eredeti egyenletet néggyel és megkapod az összes anyag anyagmennyiségét, de egyenes arányossággal is lehet számolni, ha az átláthatóbb (illetve amikor a számok nem mindig ilyen egyszerűek).

2 mol MgO —> 2 mol magnéziumból keletkezik, értelemszerűen

0.5 mol MgO 0.5 mol magnéziumból fog keletkezni.


oxigénre nézve pedig:

2 mol MgO —> 1 mol O2

0.5 mol MgO —> 1/2*0.5=0.25 mol O2


Tehát 0.25 O2 + 0.5 Mg = 0.5 MgO


0.25 mol O2 = 32*0.25 (m=M*n), a magnézium pedig 24*0.5=12


A 2. kérdés:

N2 + 3 H2 <=> 2 NH3 (1 mol nitrogéngázhoz kell 3 mol hidrogéngáz, szóval a kérdésre a válasz 6 mol hidrogéngáz (ami egyenlő 12 mol hidrogénatommal)

2019. nov. 5. 20:56
 4/7 Silber ***** válasza:
53%

Akik lepontozták a válaszom: különbséget kellene tenni 1 mol atom, és 1 mol molekula között.

"2 mol nitrogén" az 2*1 mol N atomot jelent. Semmi köze ahhoz, hogy standardállapotban kétatomos molekulát képez!

"2 mol nitrogénmolekula" az 2*2 mol N atomot jelent.

Ergó a helyes válasz a 2. kérdésnél továbbra is a 3 mol hidrogénmolekula, 6 mol hidrogénatom.

2019. nov. 5. 21:27
 5/7 anonim ***** válasza:

Tuti, hogy jól elolvastad a kérdést?

Az egyenletben nem a nagy szám jelöli az anyagmennyiséget?


N2 + 3 H2 <=> 2 NH3


1 mol nitrogénhez kell 3 mol hidrogén, amiből 2 mol ammónia lesz. 2 mol (2x annyi) nitrogénhez 2x annyi hidrogén is kell, nem?

2019. nov. 6. 19:10
 6/7 Silber ***** válasza:
53%
Az "N2" az 1 mol nitrogénmolekula, amely 2 mol nitrogénatomból (nitrogénből) áll. Ennyi.
2019. nov. 6. 19:15
 7/7 anonim ***** válasza:

De ki mondta, hogy nem? Olvasd már el basszus a kérdést. 2 mol nitrogén átalakulásához hány mol hidrogén kell? 1 mol nitrogénhez kell 3 mol h2. 2 mol n2-hez 6 mol hidrogén kell.

Ennyi.

2019. nov. 7. 20:05