Gázok azonosítása: az egyik gáztartály térfogata négyszerese a másikénak. A két gáz nyomása, hőmérséklete, tömege megegyezik. Hogyan lehetséges ez? Melyik lehet a két gáz?

2019. okt. 31. 13:29
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

p*V=n*R*T


n=m/M


p*V=m/M*R*T

2 dologban különböznek a V-ben és az M-ben, a többi egyenlő.

p*V1=m/M1*R*T

p*V2=m/M2*R*T


fejezzük ki V1*M1-et:

M1*V1 = m*R*T/p

illetve

M2*V2 = m*R*T/p


Tehát M1*V1=M2*V2


Vagyis, ha 2-es gáztérfoga 4x-es, akkor a gáz moláris tömege csak a negyede. Ekkor a két tartályban azonos a nyomás, hőmérséklet, tömeg.

Keress két olyan gázt, hogy egyik moláris tömege 4x-ese legyen a másiknak.

2019. okt. 31. 13:50
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Van az Avogadro képlet: p x V = n x R x T

Ahol a p: nyomást,

a V: térfogatot,

az n: anyagmennyiséget,

a R: egyetemes gázállandót és

a T: hőmérsékletet jelöl.


p, T, m megegyezik. V1 az V1, V2 legyen a kisebb, azaz V1/4=V2


n= m/ M (m: tömeg, M: moláris tömeg), így kerüljön be az egyenletbe


Így a két gázra felírhatunk két egyenletet:

p x V1 = m/M1 x R x T

p x V1/4 = m/M2 x R x T


Elosztjuk a két egyenletet egymással, a p, R és T kiesnek:

4 x M1 = M2

Vagyis az egyik gáz moláris tömege 4x annyi, mint a másik gáz moláris tömege.

Haladjunk sorba akkor a periódusos rendszerben...1 mol H2= 2 g/mol, nincs olyan gáz, aminek a moláris tömege 8 g/mol lenne. Stb stb.

2019. okt. 31. 14:04
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2019. okt. 31. 22:26