Milyen koncentrációju lesz,600 g 15 w%-os (ró:1.1g/cm3) kénsav oldat, ha 400 com3 vízzel hígítjuk?


A végeredmény elvileg 0,97 mol/dm3


Köszönöm a levezetést.



2019. okt. 24. 07:10
 1/9 GLadislaus ***** válasza:

A hígítással kapsz 1000 g 9%-os oldatot, ennek kell a sűrűsége nem a 15%-osnak: 1,0591 g/cm3 (Google!); ebből kijön, hogy a kapott oldatod 944,2 cm3 és ugye 90 g kénsavat tartalmaz.A 90 g kénsav az 0,917 mol (moláris tömeg a wikipediában: 98,097 g/mol).

0,917 mol / 0,9442 dm3 = 0,971 mol/ dm3

2019. okt. 24. 08:29
 2/9 A kérdező kommentje:
akkor végül is itt egy csomó adat fölösleges?
2019. okt. 25. 06:46
 3/9 A kérdező kommentje:
vagy is nem mert a 15 W% is kell az oldat W%-ához, ami aránypárral kijön; így 9%.
2019. okt. 25. 06:55
 4/9 GLadislaus ***** válasza:
Nem a 15% a felesleges szerintem, azt használjuk. Hanem a kiinduló adat sűrűsége helyett a hígított oldat sűrűsége kell.
2019. okt. 25. 07:18
 5/9 A kérdező kommentje:
kérlek vezesd le hogy jött ki a 9%? mert W%=V(oldószer)/V(oldat)*100, vagy jelen esetben m/m? nekem nem jön ki.
2019. okt. 26. 09:29
 6/9 GLadislaus ***** válasza:
100%

15%-os oldat, vagyis 15%-a oldott anyag. Jelen esetben 0,15×600 g = 90 g kénsav van benne. Ez nem változik akkor sem, amikor a hozzáadott 400 g vízzel az oldat összes tömegét 1000 g-rá növeled. Lesz tehát egy oldatod, amely 1000 g és 90 g oldott anyagot tartalmaz:


w=90 g/1000 g =0,9=9%

2019. okt. 27. 02:16
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem meg lehet oldani úgy is, ha csak a megadott adatokat használjuk, bár akkor tennünk kell egy egyszerű feltételezést, miszerint a térfogatokat összeadhatónak tekintjük. Igaz, ez nem mindig van így, de híg vizes oldatok összeöntésekor vagy vízzel való hígításkor jó közelítéssel megállja a helyét, hogy az össztérfogat a két kiindulási térfogat összege.


600g oldatban 90 g kénsav van, ez molban: n=m/M=90/98=0,9184 mol. A kiindulási oldat térfogata pedig V=m/ró=545,45 cm3. Itt vesszük elő azt, hogy a térfogatokat tekintsük összeadhatónak, így 400 cm3 vízzel való hígítás után az össztérfogat 945,45 cm3, azaz a koncentráció: c=n/V=0,9184/0,94545=0,971 mol/dm3.

2019. okt. 27. 11:18
 8/9 A kérdező kommentje:
köszönöm a szakszer pontos válaszkat
2019. okt. 27. 12:18
 9/9 GLadislaus ***** válasza:

#7

Egyet értek.

2019. okt. 27. 21:14