Budapestről Balatonra halad az autó egyenletesen. Pistike lát egy kétszámjegyű kilóméterkövet (ab) fél óra múlva ugyenezeket a számokat látja fordítva (ba) megint fél óra múlva háromjegyű számot lát közepén 0-val (a0b). Hány km/h halad az autó?

2019. szept. 5. 11:35
 1/3 Csipkebokor válasza:
100%

90km/h-val.

Először 16-ot lát, aztán 61-et, végül 106-ot. Különbségük 45, ezt fél óra alatt teszi meg, így óránként 90km-t halad.

Csb

2019. szept. 5. 11:43
 2/3 anonim ***** válasza:

Mivel két kétjegyű szám különbsége nem lehet több 100-nál, ezért az (a0b) szám biztosan kevesebb 200-nál, így csak a=1 lehet.


Mivel egymás után ugyanannyival nőnek a számok, ezért a szomszédosak különbsége biztosan ugyanannyi, tehát:


(10b) - (b1) = (b1) - (1b)


Most érdemes átírni számainkat összegalakba a tanultak szerint:


100+b - (10*b+1) = 10*b+1 - (10+b)


Ezt az egyenletet már meg tudjuk oldani b-re.

2019. szept. 5. 17:24
 3/3 bollocks ***** válasza:
Onnantól, hogy a=1,a B irreleváns, ugyanis a sebesség 10b-1b=90km/h magától adódik.
2019. szept. 6. 12:43