Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mennyi az átfedés a Rómeó és...

Mennyi az átfedés a Rómeó és Júlia könyv, és musical között?

Figyelt kérdés

A musicalt láttam, de a drámás könyvhöz semmi kedvem nincs, szóval azt gondoltam, hogy itt megkérdezem. :3


A témát meg nem tudtam eldönteni, de mivel nekünk házi volt...



2019. ápr. 25. 22:18
 1/5 anonim ***** válasza:
Semmiféle adaptáció nem helyettesíti és nem adja át pontosan az eredeti művet. Shakespeare fantasztikus drámákat írt, a Rómeó és Júlia meg tök rövid, hamar végzel vele, olvasd el. Arról nem is beszélve, hogy elég alapmű.
2019. ápr. 25. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
77%

A könyvekből készült adaptációk másak, mint a könyv. Vannak hasonlóságok, de valamik másik benne valamik meg ki vannak hagyva. Inkább keress róla valami esszét a neten és azt tanuld meg.


Az első hozzászólónak:


Hagyjuk ezt az alapmű dumát. Ha valaki nem szereti ezt vagy hasonló műveket akkor nem kell olvasni. Mindenki azt olvasson amit szeret és amiben örömet lát. Az ilyen kötelező olvasmanyokkal ölik ki az diákokból, azt hogy maguktól olvassanak bármit is.


Ha nekem Lőrincz L. László tetszik (ami ugyancsak lehetne ALAPMŰ az összes könyve, hiszen egy nagyon profi híres magyar íróról van szó.) akkor miért ne olvassam azt és miért ne abból írjak esetleg órára dolgoztatot?


Vagy Tolkien? Vagy AC?


Szerintem jobb lenne úgy, hogy mindenki azt olvas amit szeretne, majd az órán megosztják a gondolataikat. Előadják, bemutatják. Sokkal jobb lenne.


De sajnos az oktatás leragadt ebben a szintben ahol van.

2019. ápr. 26. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Elég sok változtatás van/volt benne (ha egy musicalre gondolunk, és ha a - magyarul - Dolhai - Szinetár - Bereczki - MÁZS - Szabó P. - stb.-féle verziót nem változtatták meg azóta). A musicalben nekem abszolút úgy jött le, hogy Tybalt szerelmes Júliába, a drámában egyáltalán nem, de egyszer órán ezt véletlenül megemlítettem, aztán a tanár teljesen meglepődött, hogy én ezt honnan szedtem. A karakterek is elég különbözőek, a legnagyobb változtatás viszont az volt, hogy Lőrinc barát nem Benvoliónak adta a levelet a drámában, hanem egy szerzetesnek (?), viszont tényleg Benvolio mondta el Romeónak, hogy Júlia "meghalt". A halálokat is megváltoztatták a drámához képest (ezt viszont a magyar musicalben csak, ha jól emlékszem, az eredeti francia musicalban azt megtartották, de ez nem biztos).

Biztos vannak még különbségek, de hirtelen ennyi ugrott be, vagy 5-6 éve olvastam utoljára a drámát.


Én azt mondanám, hogy inkább egy színházi darabot nézz meg belőle, azokban kevesebb újítás szokott lenni, maximum a megvalósításban (pl. nemrég cikkeztek, hogy Shakespeare egyik nagyon ritkán előadott drámáját, ami nagyon durva és véres, újra adták/adják valamelyik színházban, de ilyen rocker/punk jelmezekkel).


Egyébként a drámát én se szerettem olvasni, a musicalt viszont mai napig nagyon szeretem, nemrég újra is néztem :)

De tényleg nagyon rövid, egy nap alatt simán el lehet olvasni.

Igazából én eleve nem is szeretem olvasni a drámákat, hiszen eleve színpadra írták őket (nyilván kicsit bonyolultabb és drágább lenne elvinni az osztályokat a színházba az adott művel kapcsolatban, főleg, ha nincs is mondjuk műsoron; vagy egy falusi iskolában, ha nincs is színház, csak 50-100 kilométerrel arrébb), kell hozzá a színész, a díszlet.


((Viszont majd ha a gimi utolsó évében elértek Ibsenhez és A vadkacsához, azt nagyon érdemes elolvasni, írásban is teljesen átjött, nekem nagyon tetszett. Vagy majd Örkénytől a Tótékat is érdemes, illetve a filmes változata, az Isten hozta, őrnagy úr! is nagyon jó, és régi, híres színészek vannak benne :) ha valamit tényleg érdemes elolvasni drámák közül, az számomra ez a kettő))

2019. ápr. 26. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

2es...

Hol Írtam én olyat, hogy mennyire jó vagy nem jó a kötelező olvasmányok rendszere? Mert én nem látom. Én is megvettem a kötelezők rövident, de nem helyettesíti ugyebár semmi az eredeti művet. Az alapmű sem azt jelenti hogy ciki ha valaki nem olvasta vagy ilyesmi, hanem, hogy illik és érdemes elolvasni. Ettől alapmű az alapmű.Shakespearet pedig a legnagyobb drámaíróként tartják számon, világszerte..azt pedig el kell ismerni, hogy ha nem lenne kötelező, valószínűleg fele annyian se olvasnák el, mint így, bármilyen könyvről is legyen szó. A tantervet pedig nem én állítottam össze, úgyhogy...:)

2019. ápr. 26. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! :)
2019. ápr. 28. 00:35

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!